Filmy i P2P co 2 lata podwajają ruch w Sieci

Filmy i P2P co 2 lata podwajają ruch w Sieci

Filmy i P2P co 2 lata podwajają ruch w Sieci
Źródło zdjęć: © WP.PL
17.08.2007 12:30, aktualizacja: 18.08.2007 18:16

Rosnąca popularność serwisów z klipami wideo w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększy o 21% ilość danych przesyłanych w Internecie - wynika z danych przedstawionych przez Cisco. Firma prognozuje, że już w 2008 r. w Sieci ruch generowany przez użytkowników indywidualnych przewyższy ilość danych przesyłanych przez firmy i instytucje.

Zdaniem przedstawicieli Cisco ten wzrost sprawi, że w okresie od 2006 do 2011 r. co dwa lata może się podwajać ilość danych przesyłanych za pośrednictwem Internetu. Będzie to spowodowane m.in. rosnącą popularnością serwisów oferujących klipy wideo, sieci bezpośredniej wymiany plików oraz popularyzowaniem się wśród użytkowników indywidualnych łącz szerokopasmowych.

Raport Cisco powstał na podstawie własnych analiz firmy oraz prognoz stworzonych przez 10 firm analitycznych ( które zagregowały dane statystyczne nt. dostawców usług internetowych, internautów, serwisów multimedialnych oraz sieci komórkowych oferujących usługi dostępu do Sieci ).

Koncern prognozuje też, że "biznesowy" ruch internetowy najszybciej będzie rósł w krajach rozwijających się oraz w krajach Azji Południowo-Wschodniej - wzrost ten zdecydowanie wolniejszy będzie w USA, Europie oraz w Japonii. Najwięcej firmowych łączy internetowych w 2011 r. wciąż będzie jednak wykupione w USA ( na kolejnym miejscach znajdą się Europa Zachodnia oraz Azja Południowo-Wschodnia ).

Cisco podkreśla, że w najbliższych czterech latach ruch internetowy będzie rósł intensywnie zarówno w sektorze klientów indywidualnych, jak i biznesowych - jednak tempo tego wzrostu będzie zdecydowanie wyższe w przypadku użytkowników domowych. Z szacunków firmy wynika, że w okresie 2006 - 2011 generowany przez nich ruch wzrośnie o 58%.

Z raportu dowiadujemy się także, że w 2006 r. ruch generowany przez sieci P2P stanowił ok. połowy całego ruchu "konsumenckiego". Cisco prognozuje, że popularność sieci bezpośredniej wymiany plików będzie w najbliższych latach rosła - firma spodziewa się, że ilość przesyłanych za pośrednictwem P2P danych do 2011 r. wzrośnie... czterokrotnie. Ogólny wzrost ruchu będzie jednak bardziej dynamiczny, co sprawi, że w 2011 r. sieci P2P będą generowały już tylko 39% "konsumenckiego" ruchu.

W najbliższych latach możemy się także spodziewać stałego popularyzowania się usług wideo ( zarówno serwisów oferujących transmisję strumieniową, jak i serwisów "wypożyczających" pliki filmowe ). Cisco wylicza, że w 2006 r. serwisy takie wygenerowały 9% ruchu "konsumenckiego" - do 2011 r. wartość ta ma wzrosnąć do 30%.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)