Fentanyl – najbardziej niebezpieczny narkotyk na świecie
Jego uzależniająca siła jest znacznie większa, niż w przypadku heroiny i kokainy. Wykorzystywały go nawet rosyjskie służby specjalne, a w Wielkiej Brytanii w 2017 roku liczba zgonów z jego powodu wzrosła o 30 procent. Fentanyl pojawił się w Polsce i oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym narkotyku.
Fentanyl jest silnie działającym syntetycznym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Działa około 100 razy silniej niż morfina (0,1 mg fentanylu odpowiada pod względem działania przeciwbólowego w przybliżeniu 10 mg morfiny), wykorzystuje się go jako środek do znieczulenia podczas zabiegów operacyjnych. Pojawia się też w postaci tabletek podpoliczkowych w leczeniu bólów u dorosłych z chorobą nowotworową.
Fentanyl działa prawie natychmiast – maksymalnie 2 minuty po zastrzyku dożylnym i 30-60 minut po przyjęciu tabletki. W przypadku wstrzyknięcia, działa zaledwie 20-30 minut, w drugim zaś czas trwania może wydłużyć się nawet do 6 godzin. Wywołuje halucynacje wzrokowe, omamy czuciowe, silne złudzenia przestrzenne, zanik lęku oraz znieczulenie fizyczno-psychiczne. Dość często występuje tak zwany "sen na jawie” – jest to kolejny efekt działania środka.
Najpierw był używany jako zamiennik heroiny, ale wkrótce stał się popularniejszy. Ze względu na efekty, które wywołuje, jest bardzo uzależniający, a także niezwykle niebezpieczny ze względu na ograniczone możliwości dawkowania. W przypadku lżejszego przedawkowania powoduje wymioty, ale także może wywołać duszenie.
Po raz pierwszy jako narkotyk fentanyl został użyty w Stanach Zjednoczonych. Obecnie spowodował on ponad 50 tysięcy zgonów. Ta liczba tylko rośnie, a ostatnie dane pokazują, że narkotyk dotarł do Europy – na początku do Wielkiej Brytanii.
Od sześciu lat Wielka Brytania cierpi z powodu fentanylu, a w 2017 roku liczba ofiar wzrosła o 30 procent w porównaniu do dotychczasowych wyników. Ostatnie informacje ze świata są niepokojące: w lutym tego roku w Chili znaleziono torbę z fentanylem, która mieściła milion śmiertelnych dawek, i to w rybie.
W 2002 roku fentanylu użyto przez rosyjskie służby specjalne.Specnaz użył gaz zawierający narkotyk w celu obezwładnienia porywaczy podczas zamachu terrorystycznego na teatr w Moskwie. Podczas operacji zginęło 100 osób.
Tylko w Łodzi z powodu dopalaczy zmarło już 10 osób w te wakacje. Zdaniem lekarzy, znajdował się w nich właśnie fentanyl.