Fałszywy Flash Player atakuje smartfony z Androidem

Fałszywy Flash Player atakuje smartfony z Androidem
Źródło zdjęć: © Fotolia | PureSolution
Adam Bednarek

16.02.2017 16:05, aktual.: 16.02.2017 16:56

Złośliwe oprogramowanie podszywa się pod znaną i legalną aplikację Adobe Flash Player. Co stanie się, gdy zainstalujemy podróbkę? Jak pozbyć się nieproszonego gościa z własnego telefonu?

Jak informują analitycy zagrożeń z firmy ESET, na fałszywe oprogramowanie nadziać się można podczas przeglądania stron internetowych - mowa tu nie tylko o niebezpiecznych pod tym względem portalach z treściami pornograficznymi, ale nawet o mediach społecznościowych. Pod pretekstem zainstalowania najnowszej aktualizacji, strony internetowe skłaniały użytkowników do pobrania fałszywych aktualizacji Adobe Flash Playera - informuje ESET.

Po zainstalowaniu podrobionej aktualizacji, użytkownik dosłownie po chwili otrzymuje komunikat o zbyt dużej ilości zużywanej energii przez urządzenie mobilne. Rozwiązanie? Włączenie spreparowanej funkcji oszczędzania baterii. Ta żąda wielu uprawnień, a akceptując je, możemy narobić sobie wielu kłopotów.

Obraz
© Materiały prasowe

W wykrytym przez firmę ESET ataku, zagrożenie pobierało złośliwe oprogramowanie atakujące użytkowników bankowości mobilnej, ale potencjalnie mogą to być również aplikacje szpiegujące (spyware), wyświetlające reklamy (adware) czy szyfrujące urządzenie (ransomware).

Jak pozbyć się złośliwego oprogramowania? Na szczęście jest to możliwe. Wystarczy sprawdzić, czy „oszczędzanie baterii" znajduje się na liście Usługi w Dostępności w Ustawieniach urządzenia (Ustawienia>Dostępność>Usługi). Jeśli tak, należy odinstalować aplikację poprzez wejście w Ustawienia>Menedżer aplikacji>Flash Player>Odinstaluj.

Warto pamiętać, żeby zawsze sprawdzać, czy ściągamy aktualizację ze strony producenta. I dokładnie upewnić się, jakich uprawnień żąda pobrana aplikacja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)