Trwa ładowanie...

Fala wezbraniowa dotarła do Bałtyku. Widać ją na zdjęciu satelitarnym

Ulewne deszcze, które na początku września wystąpiły w południowej części Polski, spowodowały podniesienie stanu wód. Fala wezbraniowa przeszła przez cały kraj, docierając pod koniec tygodnia do Bałtyku. Widać ją na zdjęciu satelitarnym wykonanym przez satelitę ESA w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Share
Fala wezbraniowa dotarła do Bałtyku. Widać ją na zdjęciu satelitarnym
Źródło: Materiały prasowe, fot: ESA
d3s51ok

Na początku września Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia dla kilku regionów Polski. Trzeci, najwyższy stopień, ostrzegający o wezbraniach z powodu przekroczenia stanów alarmowych, dotyczył województw małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

W alercie wskazywano, że całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na mkw. Rzecznik małopolskiej PSP informował 1 września, że w ciągu minionej doby straż pożarna odnotowała blisko 500 interwencji.

W wyniku intensywnych opadów doszło do powstania fali wezbraniowej, która przeszła przez cały kraj. Na początku ubiegłego tygodnia przeszła ona przez Kraków, powodując liczne szkody na bulwarach wiślanych. Do Warszawy wysoka woda dotarła w poniedziałek 6 września.

d3s51ok

Na zdjęciu wykonanym przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej widać, że w czwartek fala wezbraniowa dotarła do ujścia Wisły i wpadła do Morza Bałtyckiego. Fotografia powstała w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus, który jest realizowany przez Komisję Europejską we współpracy z ESA.

Trzykrotnie zwiększyły swoją siłę. Alarmujące dane naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s51ok

Podziel się opinią

Share
d3s51ok
d3s51ok
Więcej tematów