Gdzie w Polsce będą stacjonować F‑35? Pojawiła się sugestia

Gdzie w Polsce będą stacjonować F-35? Pojawiła się sugestia
Źródło zdjęć: © Getty Images | Yichuan Cao
Adam Gaafar

09.09.2021 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern Lockheed Martin przedstawił podczas targów wojskowych MSPO 2021 w Kielcach jedną z możliwych lokalizacji myśliwców F-35 w Polsce. Według prezentacji firmy ma nią 21. Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

O rozmieszczeniu samolotów F-35 w naszym kraju donosi branżowy serwis Defence24.pl. Czytamy w nim, że Świdwin pojawił się na prezentacji przedstawicieli Lockheed Martin jako jedna z dwóch lokalizacji stacjonowania myśliwców piątej generacji. Drugą – co zostało już wcześniej potwierdzone przez MON – ma być Łask, gdzie maszyny zostaną rozmieszczone od 2026 r.

Defence24.pl podkreśla, że nie można jeszcze przesądzić z całą pewnością, że F-35 będą stacjonować również w Świdwinie. "Wiadomo jednak, że w bazie podejmowano już przygotowania mające dostosować ją do obsługi samolotów wielozadaniowych, choć to określenie równie dobrze może dotyczyć np. F-16 czy maszyn sojuszniczych" – czytamy na łamach serwisu.

F-35 w Polsce

Polska zamówiła łącznie 32 myśliwce F-35. Umowę na ich zakup podpisał 31 stycznia 2020 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością – mówił wtedy szef resortu.

Pierwsze 6 samolotów trafi do amerykańskiej bazy; polscy piloci będą się na nich szkolić w latach 2024-2025. Kolejne maszyny będą dostarczane do naszego kraju od 2026 do 2030 roku. Na zakup myśliwców, zapasowych silników, symulatorów i pakietu szkoleń wydano 4,6 miliarda dolarów (tanowi to obecnie równowartość ok. 17,6 mld zł).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)