Facebook zawiesił konta organizacji ekologicznych. Tłumaczy się pomyłką

Facebook zawiesił konta organizacji ekologicznych. Tłumaczy się pomyłką

Aktywistka Greenpeace'u z banerem na temat globalnego ocieplenia. 27 kwietnia 2009 r., Waszyngton
Aktywistka Greenpeace'u z banerem na temat globalnego ocieplenia. 27 kwietnia 2009 r., Waszyngton
Źródło zdjęć: © Getty Images
22.09.2020 13:36

Facebook zawiesił konta kilku organizacji ekologicznych mniej niż tydzień po uruchomieniu centrum informacji mającego przeciwdziałać fali błędnych informacji na temat zmian klimatycznych – donosi The Guardian. 

Grupy takie jak Greenpeace USA, Climate Hawks Vote i Rainforest Action Network znalazły się wśród tych, którym zablokowano możliwość umieszczania lub wysyłania wiadomości na Facebooku w ten weekend. 

Aktywiści twierdzą, że setki innych indywidualnych kont związanych z grupami walczącymi o sprawiedliwość klimatyczną, społeczną i na rzecz praw rdzennej ludności, również zostały zawieszone za rzekome "naruszenie praw własności intelektualnej".

Czytaj też: Była pracowniczka Facebooka ujawniła prawdę. Dotyczy całego świata

Aktywizm ograniczany, przemoc dopuszczona

– Na Facebooku można nadal oglądać filmy o skrajnej przemocy, alt-rightowych treściach i wezwaniach do agresji ze strony amerykańskiej policji w Kenosha. A my jesteśmy blokowani i otrzymujemy groźby dotyczące permanentnego usunięcia portalu za postowanie petycji – powiedziała Delee Nikal, członkini rdzennej społeczności Wetʼsuwetʼen w Kanadzie. 

Wiele z zawieszonych kont zostało już przywróconych, ale kilka jest nadal zablokowanych bez pełniejszego wyjaśnienia ze strony Facebooka. Rzecznik platformy oświadczył jedynie, że "systemy omyłkowo usunęły te konta i treści".

To nie pierwszy raz kiedy padają sugestie, że Facebook podejmuje szkodliwe działania w kontekście propagowania wiedzy na temat kryzysu klimatycznego. W lipcu tego roku pojawiły się doniesienia mówiące, że Facebook ułatwiał rozpowszechnianie informacji denialistom klimatycznym.

Zawieszenie kont aktywistów miało miejsce kilka dni po uruchomieniu przez Facebooka centrum informacji dot. kryzysu klimatycznego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)