Trwa ładowanie...
d4a5pmt

Facebook: wyciekły dane 30 mln użytkowników. Sprawdź, czy jesteś na liście

Nie 50 mln, a 30 mln - tylu użytkowników Facebooka jest dotkniętych wyciekiem danych z serwisu. Łatwo sprawdzisz, czy problem dotyczy też ciebie.
Share
Mark Zuckerberg przyznaje, że Facebook potrzebuje naprawy
Mark Zuckerberg przyznaje, że Facebook potrzebuje naprawyŹródło: East News, Fot: Michael Macor
d4a5pmt

Facebook potwierdził, że dane 30 mln użytkowników trafiły w ręce hakerów. To mniej niż przewidywano wcześniej, ale i tak suma ofiar to duży cios dla Facebooka. Szczególnie, że wielu wciąż ma w pamięci aferę z Cambridge Analytica, kiedy wyciekły dane co najmniej 87 mln użytkowników Facebooka.

Do ataku doszło 14 września. 25 września Facebook wykrył lukę, którą po dwóch dniach załatał. W wyniku włamania hakerzy przejęli takie dane jak nazwiska, numer telefonu, adres mailowy, miejsce zamieszkania, data urodzenia, płeć, język, wykształcenie, zajmowane stanowisko, listę polubień czy posiadanych urządzeń. Takie przejęte informacje dotyczą 14 mln z 30 mln. Przestępcy zebrali naprawdę pokaźną bazę danych, którą mogą wykorzystać w oszustwach.

W przypadku pozostałych 15 mln hakerzy mają dostęp do takich informacji jak imię i nazwisko i dane kontaktowe. Od miliona użytkowników dotkniętych wyciekiem cyberprzestępcom nie udało się przejąć żadnych szczegółów.

d4a5pmt

Facebook uruchomił specjalną stronę, na której łatwo możemy sprawdzić, czy padliśmy ofiarą wycieku danych. Wcześniej Irlandczycy szacowali, że niecałe 10 proc. dotkniętych luką w zabezpieczeniach to użytkownicy pochodzący z Unii Europejskiej.

W wyniku ataku Facebookowi grozi olbrzymia kara - 1,63 mld dol. Wszystko to za nieprzestrzeganie zasad rozporządzenia o ochronie danych osobowych, czyli działającego w Unii od 25 maja RODO.

Zobacz też: Cybersejf. Policja zabiera komputer ofierze cyberataku

d4a5pmt

Podziel się opinią

Share
d4a5pmt
d4a5pmt
Więcej tematów