Facebook uruchamia własną kryptowalutę - Libra. Współpraca z PayPalem, PayU, Visą i wieloma innymi

Facebook uruchamia własną kryptowalutę - Libra. Współpraca z PayPalem, PayU, Visą i wieloma innymi

Facebook uruchamia własną kryptowalutę - Libra. Współpraca z PayPalem, PayU, Visą i wieloma innymi
Źródło zdjęć: © East News | AFP/EAST NEWS
Bolesław Breczko
18.06.2019 11:32, aktualizacja: 18.06.2019 12:20

Plotki na temat kryptowaluty Facebooka krążyły już od miesięcy. Teraz potwierdził je Mark Zuckerberg. Wspólnie z takimi firmami jak MasterCard, Visa, PayPal, PayU, Uber czy Spotify, Facebook startuje z nową kryptowalutą o nazwie Libra.

Mark Zuckerberg poinformował na Facebooku o zawiązaniu porozumienia non-profit z 27 firmami. Celem porozumienia jest uruchomienie i rozpowszechnienie nowej kryptowaluty Libra. Tak samo nazywa się powołane stowarzyszenie.

Facebook uruchamia kryptowalutę Libra

Według słów Marka Zuckerberga Libra ma dać możliwość łatwego korzystania i przesyłania pieniędzy w walucie Libra wszystkim użytkownikom Facebooka, niezależnie od kraju zamieszkania czy stanu zamożności.

Zuckerberg argumentuje, że obecnie prawie miliard ludzi na świecie nie ma konta bankowego, za to ma smartfon. Aby ułatwić użytkownikom korzystanie z funduszy Facebook stworzy usługę Caibra, która pozwoli na przechowywanie, przesyłanie i wydawanie Libry. Wirtualny portfel będzie początkowo dostępny w aplikacji WhatsApp, a następnie będzie osobną aplikacją.

Kryptowaluta Facebooka. 27 firm w porozumieniu

Zuckerberg zapewnia, że Calibra będzie niezależna od Facebooka, a informacje w niej przechowywane nie będą łączone z tymi z Facebooka. Na początku Colibra pozwoli na przesyłania funduszy za darmo lub za niską opłatą. Z czasem twórcy aplikacji i waluty planują umożliwienie płacenia rachunków, korzystanie z transportu publicznego i robienie zakupów przez aplikację.

Start waluty Libra zaplanowany jest na rok 2020. W tym momencie do stowarzyszenia weszły firmy finansowe (Visa, MasterCard, PayPal), firmy non-profit walczące z wykluczeniem finansowym (Kiva, Mercy Corps, Women's World Banking), a także z rynku kryptowalut. Zuckerberg ma nadzieje, że przed uruchomieniem Libry w 2020 liczba członków organizacji wzrośnie do 100.

W przyszłości zapłacisz przez Facebooka. Kryptowaluta Libra

Mark Zuckerberg zaznaczył, ze priorytetami Libry są prywatność i bezpieczeństwo. Dlatego system ma być oparty o technologię blockchain, a użytkownicy będą mogli używać wirtualnych portfeli innych niż Calibra.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)