Trwa ładowanie...
dbj6a92

Facebook twierdził, że zbanuje zaprzeczających Holokaustowi. Treści nadal znajdują się w serwisie

W zeszłym miesiącu Facebook ogłosił, że platforma nie będzie więcej przyzwalała na treści, które "zaprzeczają lub zniekształcają Holokaust", co miało być częścią szerszej polityki zakazującej mowy nienawiści. Jednak, jak donosi portal śledczy "The Markup", rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
Share
Szef Facebooka Mark Zuckerberg.
Szef Facebooka Mark Zuckerberg.Źródło: CQ-Roll Call, Inc via Getty Imag, Fot: Tom Williams
dbj6a92

"The Markup" odkrył, że liczne facebookowe grupy i fanpage z treściami zaprzeczającymi Holokaustowi pozostają aktywne, a algorytmy Facebooka polecają powiązane treści, ludziom, którzy znajdą te grupy, skutecznie tworząc sieć forsującą antysemityzm.

Nie jest jasne, czy Facebook uważa, że posty i grupy, które znalazł "The Markup" są nie do przyjęcia. Jak pisze portal, "firma nie ogłosiła, w jaki sposób zdefiniowała zaprzeczanie Holokaustowi, a także nie odpowiedziała na wielokrotne prośby o komentarz".

Czytaj też: Facebook zapłaci kolejną karę. Nawet jej nie odczuje

dbj6a92

"Rażąca forma antysemityzmu"

"Markup" w swojej analizie oparł się na ocenach organizacji zewnętrznych, które monitorują grupy nienawiści, aby zidentyfikować te negujące Holocaust. I choć niektóre strony miały jednoznaczny charakter, jak np. "Holohoax Tales" ("Bajki Holohoaxu", "hoax", czyli z ang. "oszustwo"), to inne były bardziej subtelne i nie zawierały wyraźnej wzmianki o Holokauście.

Zobacz też: "Co ty robisz na tych fotkach?" - cyberprzestępcy straszą Polki na Facebooku

Dla przykładu Instytut Przeglądu Historycznego (IHR), który ma facebookowy fanpage z ponad 1300 śledzącymi go osobami. Został on zidentyfikowany przez Southern Poverty Law Center (SPLC) jako "pseudoakademicka organizacja, która twierdzi, że szuka prawdy i dokładności w historii, ale której prawdziwym celem jest promowanie zaprzeczania Holokaustowi i obrona nazizmu".

dbj6a92

– Niestety zaprzeczanie Holokaustowi jest poważnym problemem, który ADL sygnalizuje Facebookowi od ponad dziesięciu lat. Dobra wiadomość jest taka, że w końcu portal podejmuje działania, ale oczywiście trzeba zrobić znacznie więcej, aby skutecznie zidentyfikować i usunąć tę formę rażącego antysemityzmu – stwierdził Jonathan Greenblatt, szef Anti-Defamation League (ADL), organizacji walczącej z antysemityzmem i mową nienawiści.

Czytaj też: Kraj, który całkowicie zakaże Facebooka. Tak, to naprawdę możliwe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbj6a92

Podziel się opinią

Share
dbj6a92
dbj6a92
Więcej tematów