Facebook pomoże niewidomym użytkownikom "zobaczyć" zdjęcia

Facebook pomoże niewidomym użytkownikom "zobaczyć" zdjęcia

Facebook pomoże niewidomym użytkownikom "zobaczyć" zdjęcia
Źródło zdjęć: © flickr / downloadsource.fr / CC BY-SA 2.0
06.04.2016 15:15, aktualizacja: 06.04.2016 16:41

Niewidomi i niedowidzący Internauci używają specjalnego oprogramowania, które odczytuje na głos tekst dostępny na stronie. W dzisiejszym Internecie dużą rolę odgrywają jednak obrazy, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Facebook.

Codziennie za pośrednictwem Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa internauci dzielą się 2 miliardami zdjęć, wyrażając swoje emocje, marzenia czy wspomnienia. Osoby niewidome i słabowidzące mogą czuć się wykluczone z wirtualnych konwersacji, nie posiadając dostępu do takich obrazów. Właśnie z takiego powodu portal Zuckerberga postanowił wykorzystać stworzoną przez siebie sztuczną inteligencję do zbudowania algorytmu, który pozwoli niewidomym "zobaczyć" zdjęcia.

Automatic Alternative Text to narzędzie, które wykorzystując system rozpoznawania obiektów na obrazach, tworzy opisy fotografii - przykładowo możemy usłyszeć komunikat o tym, że dany użytkownik wstawił zdjęcie przedstawiające drzewa, dwoje uśmiechniętych ludzi, niebo. Następnie odczytana zostanie liczba komentarzy, lajków i udostępnień. Początkowo funkcja Automatic Alternative Text dostępna będzie jedynie dla posiadaczy systemu iOS i osób posługujących się językiem angielskim. Z czasem Facebook opracuje wersje dla innych platform i języków.

ag

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ciemność nadciąga do Windows 10

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)