Facebook oficjalnie potępia praktykę żądania haseł do portalu

Facebook oficjalnie potępia praktykę żądania haseł do portalu
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

26.03.2012 09:42, aktual.: 26.03.2012 09:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook potępił instytucję, które żądają od swoich pracowników i kandydatów na pracowników haseł do prywatnych profili na portalu społecznościowym.

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

_ W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy narastającą liczbę pracodawców i innych instytucji, które chciałyby uzyskać dostęp do prywatnych danych zawartych w profilach na Facebooku oraz do samych profili. Praktyka taka podkopuje oczekiwania co do prywatności oraz bezpieczeństwa zarówno użytkownika, jak i jego znajomych. Potencjalnie naraża także pracodawcę, który stara się uzyskać takie informacje, na nieprzewidziane konsekwencje prawne _ - napisała wczoraj Erin Egan, odpowiedzialna za kwestie związane z prywatnością na Facebooku.

_ Użytkownicy Facebooka nigdy nie powinni udostępniać swojego hasła, pozwalać na to by inna osoba miała dostęp do ich konta lub podejmować inne czynności, które mogą zagrozić bezpieczeństwu konta danej osoby i prywatności jej znajomych. _

Niestety, doniesienia o takich praktykach nasilają się. W czerwcu 200. roku miasto Bozeman w Montanie trafiło na pierwsze strony gazet kiedy wyszło na jaw, że formularze, na których składano aplikacje do miejskich instytucji wymagały od kandydatów podania loginów i haseł do sieci społecznościowych, wśród których znajdował się Facebook, Twitter, YouTube i Google. Jeszcze w tym roku American Civil Liberties Union wzięła na celownik publiczną instytucję stanu Maryland, która zażądała dostępu do Facebooka podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W tym tygodniu Calgary Herald doniósł o podobnym incydencie w Kanadzie.

Dzień wcześniej senator Richard Blumenthal powiedział portalowi Politico, że takie żądania są “nieuzasadnioną inwazją na prywatność”. i że powinny zostać zakazane.

W swoim wpisie Egan oświadczyła także, że Facebook będzie podejmował działania zmierzające do ochrony prywatności i bezpieczeństwa swoich użytkowników „inicjując działania, które zawierać będą także usuwanie aplikacji, które naruszają prawa [użytkowników]”.

Niektórzy przypuszczają więc, że Facebook podejmie kroki prawne przeciwko pracodawcom, którzy żądali od swoich pracowników i kandydatów na pracowników danych potrzebnych do logowania. Rzecznik prasowy firmy, poproszony o doprecyzowanie komentarza Egan powiedział:_ Nie planujemy aktualnie podejmować niezwłocznych działań prawnych przeciwko konkretnym pracodawcom, chcemy przede wszystkim współpracować z odpowiednimi organami by lepiej chronić prywatność naszych użytkowników _.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także