Facebook. Ankieta o koronawirusie już w Polsce

Facebook. Ankieta o koronawirusie już w Polsce
Bolesław Breczko

12.05.2020 07:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy Facebooka w Polsce mogą zostać poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej ich stanu zdrowia. Portal chce w ten sposób stworzyć mapę pandemii koronawirusa.

Kilka tygodni temu Facebook zaangażował się w stworzenie mapy zagrożeń nowych ognisk epidemiologicznych koronawirusa SARS-CoV-2. Mapę tworzy wykorzystując dane o stanie zdrowia przekazane przez użytkowników. Właśnie teraz funkcja ta trafiła do Polski. Oznacza to, że użytkownicy portalu mogą zobaczyć prośbę o wypełnienie ankiety o ich stanie zdrowia. Ankieta jest dobrowolna.

Facebook jest praktycznie najlepszym narzędziem do monitorowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ma największą liczbę użytkowników (w Polsce to ponad 16 mln osób), oraz dokładnie widzi, jak i gdzie ci użytkownicy się przemieszczają i z kim się spotykają. Do stworzenia wiarygodniej mapy zagrożeń nowymi ogniskami epidemii potrzebne są już tylko informacje o stanie zdrowia. Temu ma służyć uruchomiona właśnie w Polsce ankieta.

Facebook nie zbiera danych medycznych samodzielnie. Aby nie zostać posądzonym o jeszcze większą ingerencję w życie prywatne użytkowników portal zlecił zebranie informacji medycznych Uniwersytetowi Maryland. Aby dopełnić wymagań prywatności oraz przepisów RODO dane zbierane przez Uniwersytet Maryland są anonimowe i nie są przekazywane z powrotem Facebookowi.

Uniwersytet Maryland podjął współpracę z Facebookiem, aby stworzyć, jak najdokładniejsze mapy rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na razie dostępne są jedynie dane ze Stanów Zjednoczonych. Kolejne kraje będą dodawane, gdy wystarczająco dużo ich mieszkańców wypełni facebookowe ankiety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)