Trwa ładowanie...
d8e2nrq

F-35 z wadami uzbrojenia trafią do Polski? Pentagon wskazał ponad 800 błędów w oprogramowaniu

31 stycznia 2020 MON podpisał umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35. Jak się jednak okazuje, może to nie być całkiem udany zakup - Pentagon wskazał setki błędów w oprogramowaniu samolotów oraz wady uzbrojenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska zakupiła 32 myśliwce F-35
Polska zakupiła 32 myśliwce F-35 (Shutterstock.com)
d8e2nrq

Jak podaje agencja Bloomberg, powołując się na raport Pentagonu, działko strzeleckie kalibru 25 mm w myśliwcach F-35 nie jest w stanie strzelać prosto. To poważna wada w uzbrojeniu samolotów wielozadaniowych. Z dokumentu wynika, że działko jest niedokładne w celowaniu do obiektów naziemnych oraz zamontowane jest w pękającej obudowie.

Z raportu wynika, że prowadzone są prace w celu naprawieniu usterki, jednak jak na razie problem nie został jeszcze rozwiązany Ponieważ firma odpowiedzialna za program - Lockheed Martin - pracuje bardzo intensywnie nad zmodernizowaniem myśliwców, możemy mieć nadzieje, że modele, które trafią do floty Polskich Sił Zbrojnych będą pozbawione tej poważnej wady.

d8e2nrq

Coroczna ocena przeprowadzana przez dyrektora testów operacyjnych z Departamentu Obrony USA nie ujawniła wad, które uniemożliwiłyby F-35 poprawne latanie. Jednak to niewielkie pocieszenie, ponieważ jednocześnie odnotowano 13 innych problemów technicznych, z wysokim priorytetem ich usunięcia.

Poza tym Bloomberg wskazuje, że dane Pentagonu z listopada 2019 wskazują aż 873 luki w oprogramowaniu myśliwców. W oświadczeniu Pentagonu czytamy: "Choć biuro projektowe pracuje nad naprawą błędów, to wciąż odkrywane są nowe usterki, dlatego ogólna liczba problemów spadła tylko nieznacznie".

Zobacz też: Chcą odtworzyć twarze poległych na Westerplatte

Luki w oprogramowaniu wciąż niezałatane

Jak podaje Bloomberg wielu luk w zabezpieczeniach, które zidentyfikowano we wcześniejszych raportach, wciąż nie zostało załatanych.

d8e2nrq

Departament Obrony USA nakazał usunięcie wszystkim wad przed wprowadzeniem uaktualnienia do oprogramowania Block 4, na którym będą również operować maszyny zakupione przez Polskę.

Warto zauważyć że pomimo krytycznych błędów w działaniu myśliwców F-35, to cieszą się one dużym zainteresowaniem. Poza Polską, na ich zakup zdecydowały się także m.in. Singapur, Japonia, Australia i Wielka Brytania.

Na razie Pentagon nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia. Sprawę skomentował jednak Brett Ashworth, rzecznik prasowy Lockheed Martin, stwierdzając, że F-35 są wciąż udoskonalane i już dzisiaj F-35 są "są dziś najbardziej śmiercionośnymi, wytrzymałymi i naszpikowanymi elektroniką myśliwcami na świecie".

d8e2nrq

Podziel się opinią

Share
d8e2nrq
d8e2nrq
Więcej tematów