F-35 namierzone przez eksperymentalny radar? Niemiecki producent potwierdza

F‑35 namierzone przez eksperymentalny radar? Niemiecki producent potwierdza

F-35 namierzone przez eksperymentalny radar? Niemiecki producent potwierdza
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
01.10.2019 10:28, aktualizacja: 01.10.2019 11:34

Dwa amerykańskie myśliwce piątej generacji zostały namierzone przez eksperymentalny radar pasywny TwInvis - twierdzi niemiecki producent, firma Hensoldt. Specjaliści śledzili dwa F-35 Lightning II na odcinku 150 kilometrów.

Amerykańskie myśliwce F-35 wykryte przez cywilny radar pasywny TwInvis? Tak twierdzi niemiecka firma Hensoldt. Według producenta, do zdarzenia doszło w kwietniu ubiegłego roku, po zakończeniu targów ILA w Berlinie.

Targi ILA to największa niemiecka Międzynarodowa Wystawa Lotniczo-Kosmiczna organizowana co dwa lata w Berlinie na terenie lotniska Schönefeld. Na imprezę w 2018 roku przyleciały dwa F-35A - myśliwce wielozadaniowe należące do amerykańskich sił powietrznych.

F-35 Lightning II to myśliwiec piątej generacji korzystający z technologii stealth i pierwszy samolot tego typu budowany w tak dużych ilościach. Technologia stealth pozwala na znaczne wydłużenie czasu, po jakim samolot zostanie wykryty przez przeciwnika.

Niemiecki producent radarów, firma Hensoldt przekonuje, że opuszczające targi maszyny zostały wykryte przez radar pasywny TwInvis. Urządzenie namierzyło myśliwce z pobliskiej stadniny koni i śledziło je na odcinku 150 kilometrów.

W wykryciu F-35 przez TwInvis najprawdopodobniej pomogły największe polskie rozgłośnie radiowe. Ze względu na bliskość granicy ich silny sygnał dobrze "oświetlił” odlatujące myśliwce.

Według rzecznika prasowego Lockheed Martin, Michaela Friedmana, F-35 obecne na ILA 2018 dla ułatwienia pracy kontrolerów ruchu lotniczego miały zamontowane reflektory rogowe. Wedle teorii spiskowych odbijacze fal radarowych mają na celu nie tylko "odsłonić” F-35, ale przede wszystkim zamaskować fakt, że bez nich maszyna także jest wykrywalna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (183)