Ewolucyjny sukces dinozaurów. Były większe i szybsze od konkurencji

Ewolucyjny sukces dinozaurów. Były większe i szybsze od konkurencji

Dinozaur tyranozaurus - zdjęcie ilustracyjne
Dinozaur tyranozaurus - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO
09.02.2024 09:31, aktualizacja: 09.02.2024 09:55

Naukowcy z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, pod kierunkiem Amy E. Shipley, przeprowadzili badania, które sugerują, że pierwsze dinozaury były szybsze i bardziej dynamiczne od swoich konkurentów, co przyczyniło się do ich ewolucyjnego sukcesu. Wyniki tych badań zostały opublikowane na łamach "Royal Society Open Science".

Badacze porównali proporcje kończyn wielu gatunków gadów z okresu triasowego, który trwał od 252 mln do 201 mln lat temu. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy pojawiły się dinozaury. Wyniki badań wskazują, że pierwsze dinozaury i ich bliscy krewniacy nie tylko byli dwunożni, ale również przystosowani do biegania. Co więcej, dinozaury wykazywały znacznie szerszą gamę stylów biegania niż niektóre z ich konkurentów, co czyniło je zwierzętami elastycznymi ewolucyjnie.

Ewolucyjny sukces dinozaurów

Kiedy 233 mln lat temu nastąpił kryzys klimatyczny, dinozaury, które istniały wówczas w niewielkiej liczbie od około 20 mln lat, odniosły zwycięstwo nad konkurencją. Klimat zmienił się na suchy, a pożywienie stało się mniej dostępne. Dinozaury wykorzystały ten kryzys jako okazję do podbicia świata. W przeciwieństwie do nich, przodkowie krokodyli nie byli w stanie rozprzestrzenić się w takim zakresie i tak dynamicznie.

Tom Stubbs, jeden z naukowców biorących udział w badaniu, zauważa, że choć często wyobrażamy sobie dinozaury jako ogromne i niezdarne, zaczynały one swoją karierę jako małe, szybkie owadożercy. Po triasowym wymieraniu pojawiły się wielkie, kilkunastometrowe olbrzymy, niektóre z nich opancerzone. Wiele z nich było czworonożnych, ale szybkie, zwinne dwunogi nadal występowały. Ta różnorodność pozwoliła dinozaurom przetrwać na Ziemi przez tak wiele milionów lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.231495.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)