Dinozaury żyły po drugiej stronie Drogi Mlecznej. Astrofizyk z NASA publikuje wideo

Dinozaury żyły po drugiej stronie Drogi Mlecznej. Astrofizyk z NASA publikuje wideo
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

12.11.2019 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy na Ziemi żyły dinozaury, nasza planeta znajdowała się po drugiej stronie Drogi Mlecznej - informuje dr Jessie Christiansen. Astrofizyk z NASA opublikowała specjalną animację, która obrazuje ruch Układu Słonecznego po galaktyce.

Podobnie jak Ziemia obiega Słońce, tak i ono okrąża centrum Drogi Mlecznej. Gwiazda wykonuje pełen obrót co około 250 milionów lat. Obecnie nasza planeta znajduje się w tej części galaktyki, w której była w czasie triasu. To właśnie podczas tego najstarszego okresu ery mezozoicznej na Ziemi pojawiły się pierwsze dinozaury. Wiele milionów lat później, kiedy zaczęły stanowić dominującą grupę kręgowców lądowych, nasza planeta znajdowała się już w innej części Drogi Mlecznej.

Astrofizyk z NASA, dr Jessie Christiansen postanowiła stworzyć ciekawą animację, która obrazuje ruch Układu Słonecznego względem centrum galaktyki. Dzięki wizualizacji możemy dowiedzieć się, gdzie znajdowała się nasza planeta w różnych okresach. Na trasę ruchu zostały nałożone punkty, w których pojawiają się nowe gatunki dinozaurów.

Dr Jessie Christiansen przyznała, że pomysł tak interesującej wizualizacji przyszedł jej do głowy podczas prowadzenia imprezy obserwacyjnej w California Institute of Technology w Pasadenie. Kobieta przyznała, że uczestnicy spotkania nie kryli zdumienia, gdy dowiedzieli się, że podczas trwania ery dinozaurów, nasza planeta znajdowała się po drugiej stronie naszej galaktyki.

Naukowiec przypomina, że Droga Mleczna również się porusza i zmierza powoli w kierunku galaktyki Andromedy.

- Animacja pokazuje, że wróciliśmy do tego samego punktu, lecz w rzeczywistości cała galaktyka pokonała bardzo długą drogę. To tak jakbyśmy poruszali się ruchem spiralnym przez kosmos - wyjaśnia Christiansen.

W związku z tym, Układ Słoneczny po wykonaniu pełnego obiegu wokół centrum galaktyki nie znajduje się idealnie w tym samym położeniu, co 250 milionów lat temu. Dr Christiansen zaznacza również, że odległość Układu Słonecznego od centrum Drogi Mlecznej nie ulega zmianie w trakcie ruchu.

wiadomościnasadroga mleczna
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także