Europa zbada Wenus i fale grawitacyjne. ESA dała zielone światło
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podjęła decyzję o zatwierdzeniu dwóch ambitnych projektów związanych z badaniem kosmosu. Decyzja ta zapadła podczas posiedzenia komitetu programów naukowych, które miało miejsce 25 stycznia. Kolejnym etapem w realizacji tych projektów będzie wybór głównych wykonawców, którzy będą odpowiedzialni za przeprowadzenie każdej z misji.
26.01.2024 | aktual.: 26.01.2024 15:46
Europa posiada już pewne doświadczenie w badaniu planety Wenus, które zdobyła podczas misji sondy Venus Express. W latach 2005-2014 sonda ta wykonała mapę całej atmosfery planety. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje kolejny krok - wysłanie nowej sondy kosmicznej do Wenus. Projekt ten nosi nazwę EnVision i ma na celu nie tylko badanie atmosfery, ale również całości planety. W szczególności, misja ta ma na celu zrozumienie interakcji między wnętrzem planety, jej powierzchnią i atmosferą.
Planowane jest, że sonda EnVision zostanie wystrzelona w 2031 roku, a gromadzenie danych naukowych rozpocznie się najpóźniej w 2035 roku. Wystrzelenie sondy odbędzie się za pomocą rakiety Ariane 6 z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Podróż do Wenus potrwa 15 miesięcy, a następnie kolejne 15 miesięcy będzie potrzebne na hamowanie przy pomocy atmosfery planety, aby w końcu wejść na docelową orbitę naukową na wysokości od 240 do 540 km, z okresem obiegu 94 minut. Planowany czas badań naukowych to 4 lata ziemskie.
W projekcie EnVision partneruje amerykańska agencja kosmiczna NASA. Misja EnVision będzie uzupełniać planowane misje amerykańskie VERITAS i DAVINCI+.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drugi z projektów, które zostały zaakceptowane do realizacji, to Laser Interferometer Space Antenna (LISA). Jest to pierwsze kosmiczne obserwatorium przeznaczone do wykrywania fal grawitacyjnych. Te "zmarszczki w czasoprzestrzeni" są emitowane podczas takich zdarzeń, jak kolizje dwóch czarnych dziur.
Projekt LISA jest kontynuacją doświadczeń z misji LISA Pathfinder, którą ESA wystrzeliła w 2015 roku, aby przetestować technologię przeznaczoną dla LISA. Główna faza misji LISA rozpocznie się w 2035 roku. Planowane jest wystrzelenie trzech sond kosmicznych, które będą lecieć w kosmosie w formacji trójkąta, oddalone od siebie o 2,5 milionów kilometrów, w odległości około 50 milionów kilometrów od Ziemi. LISA będzie wykrywać fale grawitacyjne poprzez analizę subtelnych zmian odległości pomiędzy swobodnie unoszącymi się kostkami umieszczonymi w każdym statku kosmicznym.
Pierwszy wybór projektu EnVision nastąpił 10 czerwca 2021 r., a projektu LISA - 20 czerwca 2017 roku. Najnowsza decyzja oznacza, że może rozpocząć się budowa sond kosmicznych.
Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej od 2012 roku.