ESA: Dziś i w najbliższych tygodniach do Ziemi zbliżą się niebezpieczne asteroidy

ESA: Dziś i w najbliższych tygodniach do Ziemi zbliżą się niebezpieczne asteroidy

ESA: Dziś i w najbliższych tygodniach do Ziemi zbliżą się niebezpieczne asteroidy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
24.06.2019 16:55

Asteroida wielkości Wielkiej Piramdy w Gizie w najbliższych tygodniach zbliży się do Ziemi, ale raczej nie ma powodów do obaw, ale jeszcze dzisiaj Ziemię minie kolejne ciało niebieskie. ESA zalicza asteroidę do "potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi".

Asteroid 2006 QV89 ma około 40 m średnicy oraz minie Ziemię na początku września w odległości ok. 6,7 mln km. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej została ona zakwalifikowana do obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi, chociaż prawdopodobieństwo kolizji wynosi 1:7000.

Chociaż ta liczba może nie robić wrażenia, to w standardach kosmicznych takie prawdopodobieństwo jest uważane za duże i wymagające bacznych obserwacji. Gdyby w obliczenia wkradł się błąd lub asteroida 2006 QV89 zmieniłaby trajektorię lotu mogłoby dość do katastrofy. Szacuje się, że zniszczenia byłyby dwukrotnie większe do tych, jakie wywołało uderzenie meteorytu w Czelabińsku w 2013, w wyniku którego zostało ranne 1100 osób.

Uderzenia meteorytów z Ziemię nie są zjawiskiem rzadkim, a naukowcy szacują, że zdarzają się co mniej więcej 50-60 lat. Naprawdę duże obiekty, które mogą spowodować poważne zniszczenia na naszej planecie zdarzają się jeszcze rzadziej. Również dzisiaj Ziemię minie asteroida wielkości Wieży Eiffela - 2010 NY65. Na szczęście nie stanowi ona zagrożenia dla mieszkańców Ziemi, mimo że przeleci bardzo blisko naszej planety.

Nie zmienia to faktu, że naukowcy bez przerwy obserwują niebo, by w miarę możliwości wykrywać potencjalne zagrożenie. Jednym z projektów, które mają pomóc jest nowa misja ESA, której celem będzie wykrywanie i badanie komet nadlatujących zza Słońca. Europejska Agencja Kosmiczna planuje również fotografowanie nadlatujących komet i ciał niebieskich znajdujących się poza Układem Słonecznym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)