Erupcja wulkanu! Czy sparaliżuje wakacyjne loty?

Erupcja wulkanu! Czy sparaliżuje wakacyjne loty?

Wulkan Shishaldin z wydobywającym się pióropuszem popiołu
Wulkan Shishaldin z wydobywającym się pióropuszem popiołu
Źródło zdjęć: © Alaska Volcano Observatory
Mateusz Tomiczek
17.07.2023 15:56, aktualizacja: 17.07.2023 16:10

Położony na Alasce wulkan Shishaldin zaczął wybuchać 11 lipca, jak stwierdziło Alasca Volcano Observatory, erupcję lawy potwierdził jeszcze tego samego dnia przelot amerykańskiej straży przybrzeżnej w pobliżu krateru. Amerykańskie służby zdecydowały się na wydanie ostrzeżenia dla pilotów latających w regionie.

Mimo że wulkan ożywił się już 11 lipca, to pierwsza znacząca erupcja miała miejsce w piątek o godzinie 01:09 w nocy czasu lokalnego. Chmura pyłu, jaka wzbiła się ponad Shishaldinem miała wysokość przekraczającą 12 tys. metrów i podryfowała na południe, ponad wody Oceanu Spokojnego. O 7:10 rano wulkan wybuchł ponownie, lecz tym razem z mniejszą mocą, wyrzucając z siebie chmurę pyłu na wysokość przekraczającą 4500 metrów.

Ostrzeżenia dla samolotów

Popiół wulkaniczny jest kanciasty i ostry, przez co stanowi duże zagrożenie dla silników samolotów odrzutowych. Sproszkowana skała była używana w przemyśle jako materiał ścierny, co dobrze pokazuje skalę tego, co może zrobić taki rozpędzony pył z delikatną aparaturą samolotu. W przeszłości zdarzało się, że przez wulkaniczną chmurę ulegały uszkodzeniu nawet przednie szyby odrzutowców. Substancje znajdujące się w wulkanicznym popiele mają temperaturę topnienia od 60 do 800 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura w silniku samolotu często przekracza 1000 stopni. Powoduje to zalepienie silnika stopioną skałą, która w wyniku gwałtownego ochłodzenia w komorze turbiny zastyga nagle, co może w skrajnych przypadkach zatrzymać pracę silnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chmura pyłu z Shihshaldina nie powinna mieć jednak tak dużego wpływu na loty, jak na przykład chmura z erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokull, który wybuchł w 2010 roku. W tamtym przypadku chmura pyłu wstrzymała ruch lotniczy w dużej ci świata.

Shishaldin

Wulkan Shishaldin znajduje się 1093 km na południowy wschód od miasta Anchorage, w pobliżu centrum wyspy Unimak. Jest to symetryczny stożek o średnicy 16 kilometrów, który wznosi się na zysokość 2857 metrów. Jest najwyższym i najbardziej aktywnym wulkanem w Aleuckim łuku wulkanicznym, jednak większość erupcji jest niezbyt okazała. Ostatnia podobnie duża erupcja miała miejsce w 1999 roku, kiedy kolumna pyłu wzbiła się na 13 716 metrów.

Wulkan jest stale monitorowany za pomocą czujników sejsmicznych i infradźwięków, a także przez kamery satelitarne i internetowe.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)