Trwa ładowanie...
d26gnsr

Elon Musk zaatakowany przez znanego naukowca: "Jego plany kolonizacji Marsa to urojenia"

Elon Musk został ostro skrytykowany przez znanego naukowca, który nazywa plany multimiliardera i SpaceX dotyczące kolonizacji Marsa "urojeniami". W swojej wypowiedzi odniósł się również do zmian klimatycznych na Ziemi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elon Musk został ostro skrytykowany przez naukowca Vaclava Smila
Elon Musk został ostro skrytykowany przez naukowca Vaclava Smila (East News, Fot: AP Photo/John Raoux)
d26gnsr

Vaclav Smil to naukowiec i autor kilkudziesięciu książek naukowych i jeden z ulubionych autorów Billa Gatesa. W niedawno wydanym dokumencie o założycielu Microsoftu zatytułowanym "Inside Brain's Brain: Decoding Bill Gates" naukowiec wypowiedział się bardzo krytycznie odnośnie planów Elona Muska i SpaceX, których celem jest umożliwić ludziom zamieszkanie na Marsie.

Elon Musk nie raz wypowiadał się, że jego zdaniem Mars będzie jedynym ratunkiem dla ludzkości, ponieważ Ziemia w niedalekiej przyszłości może nie nadawać się do zamieszkania. Vaclav Smil nie zgadza się z tą teorią.

d26gnsr

Naukowiec udzielił wywiadu w filmie dokumentalnym o Billu Gatesie, w którym przyznał, że bardziej powinniśmy skupić się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym niż patrzeć w gwiazdy, jak robi to Musk:

"To jedyna planeta, którą mamy. Musisz mieć urojenia, jak Elon Musk, aby myśleć, że możemy terraformować Marsa i opuścić naszą planetę." - powiedział Smil, w trakcie wywiadu. Specjalitów krytykujących plan Muska jest jednak więcej.

Zobacz też: Konsekwencje zmiany klimatu

Zdaje się, że Gates jest zainspirowany słowami Smila. Wydaje miliardy na rozwiązanie niektórych z największych problemów świata, takich jak choroby, zrównoważone wykorzystanie energii i zmiany klimatu. Gates wyjawił też, że studiuje prace pana Smila i przeczytał każdą z jego książek.

Z kolei Elon Musk raczej nie będzie rezygnował z planów kolonizacji Marsa. W ubiegłym tygodniu SpaceX zaprezentował nową rakietę - Starship MK1, który ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest trwałe osiedlenie się na Marsie. W ostatnim czasie zacieśniła się również współpraca SpaceX i NASA.

d26gnsr

Podziel się opinią

Share
d26gnsr
d26gnsr
Więcej tematów