Elon Musk wyjaśnia, jak Starship SpaceX wróci z powrotem na Ziemię

Elon Musk wyjaśnia, jak Starship SpaceX wróci z powrotem na Ziemię

Elon Musk wyjaśnia, jak Starship SpaceX wróci z powrotem na Ziemię
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | SpaceX
25.09.2019 14:35

Już niebawem SpaceX rozpocznie wdrażanie dwóch pełnowymiarowych prototypów statków kosmicznych Starship. Ich docelową misją będzie podróż na Marsa, jednak wiele osób zastanawia się, jak Starship powróci na Ziemię. Elon Musk wyjaśnił wątpliwości.

Na Twitterze Elona Muska wywiązała się dyskusja, w której padły pytania o to, jak Spaceshipp będzie w stanie wrócić na Ziemię. Musk wyjaśniając wątpliwości przyznał, że jest to jeden z najtrudniejszych problemów technologicznych, z jakimi musi się zmierzyć SpaceX.

Technicy SpaceX rozpoczęli proces dołączania licznych zestawów akumulatorów Tesla Model S / X, które będą zainstalowane w górnej części Starship Mk1. Każdy z nich będzie miał pojemność do 400 kWh, co jest niezbędne, by sprowadzić statek z powrotem do bazy na Ziemi. Według Muska " stabilność statku kosmicznego jest kontrolowana przez (bardzo) szybki ruch tylnych płetw podczas wznoszenia i lądowania". To oznacza, że statek kosmiczny będzie musiał ciągle poprawiać swoje położenie, by lecieć stabilnie.

Najszybsza droga na Ziemię wymagałaby nurkowania bezpośrednio w atmosferę, dramatycznie zwiększając szczytowe nagrzewanie się powierzchni statku kosmicznego do tego stopnia, że drogie osłony cieplne i systemy ochrony termicznej stałyby się absolutną koniecznością.

SpaceX chce znaleźć słoty środek, który będzie wykorzystywać maksymalnie mało energii, ale jednocześnie będzie w stanie powoli opuszczać się na Ziemię, by bezpiecznie wylądować. Musk zauważa, że jeśli statek będzie w stanie opuszczać się do atmosfery ziemskiej przez ponad 15 min, zmniejszy to szczytowe nagrzewanie kosztem zwiększenia ogólnej ilości energii.

Jak widać na poniższej grafice, Starship będzie potrzebował ok. 20 min do lądowania. Niecodzienna budowa pozwoli projektowi SpaceX uniknąć problemu marnowania energii oraz sprawi, że statek będzie bardziej aerodynamiczny. Starship będzie lądował pionowo, spadając prosto w dół - trochę jak spadochroniarz.

Obraz
© Materiały prasowe

Pierwsze testy nowych prototypów Starship są zaplanowane na początek października.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)