NASA: Ogromna asteroida zbliży się do Ziemi już w weekend. Koniec świata bliższy niż myśleliśmy?

W sobotę 10 sierpnia do Ziemi zbliży się wielka asteroida z prędkością 26 740 km/h. Znajdzie się niebezpiecznie blisko naszej planety, ale czy stanowi faktyczne zagrożenie?

NASA: Ogromna asteroida zbliży się do Ziemi już w weekend. Koniec świata bliższy niż myśleliśmy?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Aunt_Spray

Gigantyczna asteroida 2006 QQ23 zbliży się do ziemi na 7,4 mln km już 10 sierpnia. Jej średnica wynosi 569 metrów czyli trzy krotnie więcej niż najwyższy pomnik na świecie - Statua Jedności postawiona na cześć Vallabhbhaia Patela, wicepremiera Indii i jednego z liderów hinduskiego ruchu niepodległościowego.

W najbliższy weekend asteroida 2006 QQ23 zbliży się do Ziemi z prędkością 26 740 km/h i będzie znajdować się względnie blisko naszej planety (0,049 jednostek astronomicznych). Każda asteroida o średnicy większej niż 130 m, przechodząca w minimalnej odległości mniejszej niż 0,05 jednostki astronomicznej, jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna.

Mimo że 2006 QQ23 jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida, to eksperci sugerują, że nie ma powodu do zmartwień. Szanse na zderzenie tej asteroidy z Ziemią są znikome. NASA nieustannie obserwuje potencjalne zagrożenia kosmiczne i starają się z wyprzedzeniem przewidzieć ryzyko kolizji ciał niebieskich z naszą planetą.

Zobacz też: NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

Niezwykle rzadko zdarza się, że asteroida zostaje bardzo późno wykryta. Przykładem tego może być katastrofa w Czelabińsku, ale agencje kosmiczne wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mają zapobiegać takim sytuacjom.

Na chwilę obecną naukowcy zidentyfikowali ponad 5000 planetoid bliskich Ziemi o średnicy większej niż 300 m. NASA twierdzi jednak, że Ziemia jest bezpieczna przed jakimkolwiek znaczącym zagrożeniem kosmicznym przez co najmniej sto lat. Większość asteroid bliskich Ziemi ma średnicę mniejszą niż 100 m, co sprawia, że taka asteroida rozpadnie się w kontakcie z ziemską atmosferą, a mniejsze odłamki nie będą stanowić zagrożenia.

asteroidawiadomościnasa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (145)