Elon Musk: "Tesla może włączyć w pełni autonomiczną jazdę jeszcze w tym roku"

Elon Musk: "Tesla może włączyć w pełni autonomiczną jazdę jeszcze w tym roku"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Ben MacMahon

25.10.2019 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk podczas spotkania z inwestorami, przy okazji prezentacji kwartalnych wyników finansowych wyraził przekonanie, że do końca tego roku firmie Tesla uda się poczynić kolejny znaczący krok w kierunku autonomicznych samochodów.

Elon Musk zapowiedział, że do końca 2019 roku pojawi się testowa wersja oprogramowania, która umożliwi samochodom Tesli operowanie w trybie full self-driving (FSD). W pełni autonomiczne samochody będą mogły samodzielnie pokonać wyznaczoną trasę. Jest to piąty poziom autonomiczności, zawierający mechanizmy zabezpieczeń, dzięki którym kierowca w ogóle nie będzie musiał angażować się w prowadzenie pojazdu.

Wcześniej Tesla zapowiedziała wprowadzenie trybu FSD w połowie 2020 roku. Musk wyjaśnił także, że chociaż Teslą będzie można dojechać z domu do pracy bez interweniowania, kierowcy i tak będą musieli zachować odpowiednią czujność podczas jazdy. Pełnię możliwości samochody Tesli osiągną najwcześniej z końcem przyszłego roku.

Tryb FSD trafi do samochodów poprzez aktualizację oprogramowania, konieczne będzie jednak posiadanie odpowiedniego procesora. Tesla montuje je we wszystkich nowych samochodach od kwietnia 2019 roku. Starsze modele również mogą zostać wyposażone w nowy chip. Koszt aktualizacji to 7 000 dolarów.

W pełni samodzielna jazda wprowadzona zostanie we wczesnej wersji rozwojowej jedynie u wybranych klientów. Wielu ekspertów jest sceptycznie nastawiona do planów przedstawionych przez Elona Muska. Uważają oni, że szef Tesli przecenia możliwości swoich samochodów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także