Trwa ładowanie...
d3hi3um

Elon Musk szykuje się do kolejnej misji. SpaceX wymienia dwa silniki w Falcon 9

SpaceX wymienia dwa silniki w Falcon 9, rakiecie która 14 listopada wyniesie członków załogi misji Crew-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie to kolejny kosmiczny projekt realizowany wspólnie przez firmę Elona Muska oraz NASA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Falcon Heavy SpaceX
Falcon Heavy SpaceX (SpaceX)
d3hi3um

Kolejna załogowa misja SpaceX i NASA została zaplanowana na 14 listopada. Firma Elona Muska dokonuje ostatnich przygotowań i sprawdza, czy wszystko działa zgodnie z założeniami. Wynika to z ostatnich trudności, jakie zaobserwowano przy starcie Falcon 9. Rakieta wykazywała pewne nieprawidłowości podczas próby wystrzelenia satelity GPS dla sił kosmicznych USA 2 października. Jej start został automatycznie przerwany po zaledwie dwóch sekundach, gdy czujniki bezpieczeństwa zarejestrowały pojawienie się błędu.

SpaceX i NASA przygotowują się do kolejnej misji

NASA i SpaceX planują wykorzystać Falcon 9 w trakcie misji Crew-1. Dlatego jej start został przesunięty z 31 października na 14 listopada. Firma Elona Muska chce mieć pewność, że wykryty błąd nie będzie miał wpływu na kosmiczną podróż astronautów.

Dochodzenie, które zostało przeprowadzone po nieudanym starcie 2 października, pozwoliło ustalić źródło problemu. Okazało się, że dwa z dziewięciu silników rakietowych Merlin posiadało resztki „lakieru maskującego”, zaprojektowanego do ochrony wrażliwych części podczas anodowania antykorozyjnego, jak powiedział Hans Koenigsmann, wiceprezes SpaceX ds. konstrukcji i niezawodności lotu, podczas konferencji prasowej w środę (28 października).

d3hi3um

Elon Musk stawia na bezpieczeństwo w przypadku Falcon 9

Osoby odpowiedzialne za cały proces nie zdołały usunąć całego lakieru. Jego resztki zablokowały otwory wentylacyjne o szerokości około 1,6 milimetra w zaworach silnikowych.

Po zlokalizowaniu problemu SpaceX zdecydował się na wymianę zanieczyszczonych silników rakietowych. Jak podkreśla Koenigsmann badania i proces rozwiązywania problemów, które SpaceX przeprowadził z pomocą NASA i Sił Kosmicznych USA, „doprowadziły do naprawdę dobrego przeglądu i naprawdę dobrego rozwiązania problemu anomalii, co moim zdaniem sprawia, że pojazd i silniki będą jeszcze lepsze w przyszłości”. Dodał, że systemy bezpieczeństwa zareagowały we właściwy sposób, wykrywając usterkę 2 października i przerywając start Falcon 9.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hi3um

Podziel się opinią

Share
d3hi3um
d3hi3um
Więcej tematów