Elon Musk: Starhopper SpaceX wystartuje już w przyszłym tygodniu

Elon Musk: Starhopper SpaceX wystartuje już w przyszłym tygodniu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.07.2019 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX ogłosił za pośrednictwem Twittera, że kolejne testy wahadłowca Starhopper odbędą się już w przyszłym tygodniu. Po raz pierwszy pojazd zostanie wyniesiony na ponad 20 metrów na ziemię.

Starhopper to bardzo uproszczona wersja statku Starship, który w przyszłości umożliwi nam podróż na Księżyc i Marsa. Przez ostatnie miesiące inżynierowie i technicy SpaceX pracowali, by przygotować Starhopper do lotu. Co ważniejsze, przez ten czas trwały również pracę nad silnikiem nowej generacji, który będzie w stanie bezpiecznie unieść wahadłowiec. Zarówno w przypadku wahadłowca, jak i silnika SpaceX zastosowało pionierskie rozwiązania, stąd ryzyko niepowodzenia jest dosyć wysokie.

O planowanych testach Musk na swoim profilu na Twitterze pisał już wcześniej. Tym razem jednak dyrektor generalny SpaceX podał dokładną datę – 16 lipca 2019.

Starhopper pierwsze próby startu

Pierwsze próby uniesienia Starhoppera miały miejsce jeszcze w kwietniu tego roku. Udało się wtedy zawisnąć kilka metrów nad ziemią. Jednak kolejne próby wymagały wprowadzenia usprawnień do silników Raptor, którymi napędzany jest Starhopper. Udało się to naukowcom dopiero po ponad trzech miesiącach.

Starhopper będzie testował również poziome i pionowe systemy lądowania, a zebrane dane pozwolą na przyspieszenie prac nad Starship. Starhopper to jedynie uproszczona, mniejsza wersja Starship. Jednak Elon Musk ma nadzieję, że właściwy statek będzie gotowy do lotów bezzałogowych jeszcze w 2022 roku.

Pierwszy załogowy lot na Księżyc miałby się odbyć do 2023 roku, a na Marsa – do 2024 roku. Dzięki temu udałoby się zbudować pierwszą bazę na Czerwonej Planecie do 2028 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)