Elon Musk i SpaceX wyśle kosmiczne obserwatorium IXPE na orbitę rakietą Falcon 9

Elon Musk i SpaceX wyśle kosmiczne obserwatorium IXPE na orbitę rakietą Falcon 9

Elon Musk i SpaceX wyśle kosmiczne obserwatorium IXPE na orbitę rakietą Falcon 9
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
10.07.2019 14:06

SpaceX i NASA podpisały kontrakt na wysłanie na orbitę okołoziemską obserwatorium kosmicznego IXPE. Stacja zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Falcon 9.

To już pewne. Falcon 9 od SpaceX wyśle na orbitę okołoziemską 292-kilogramowego satelitę. Obserwatorium kosmiczne Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) będzie składać się z trzech teleskopów. Ich zadaniem będzie pomiar polaryzacji promieniowania rentgenowskiego z różnych źródeł.

IXPE ma pomóc poszerzyć naszą wiedzę dotyczącą wielu obiektów w odległej przestrzeni kosmicznej. Teleskopy obserwatorium kosmicznego będą zwrócone ku gwiazdom neutronowym, supermasywnym czarnym dziurom czy mgławicom pulsarowym.

Obserwatorium kosmiczne IXPE zostanie wyniesione na orbitę ziemską na wysokości 540 km i inklinacji 0 stopni. W ten sposób NASA chce zminimalizować wpływ anomalii południowoatlantyckiej. To obszar, gdzie wewnętrzny pas Van Allena przebiega najbliżej Ziemi – na pomiary promieniowania.

SpaceX uzyskało kolejny kontrakt od NASA

To już drugi kontrakt podpisany w tym roku przez SpaceX i NASA oraz zarządzany przez Launch Services Program (LSP). O poprzednim pisaliśmy jakiś czas temu. Chodzi o DART, czyli misja zmiany kierunku podwójnej asteroidy. Ma ona udowodnić skuteczność tego typu walki z potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami.

SpaceX wysyłało już kosmiczny sprzęt NASA dwa razy w związku z programem LSP. W styczniu 2016 roku na orbitę trafił satelita Jason-3, służący do obserwacji oceanów. W 2018 roku w kwietniu SpaceX wysłało na orbitę teleskop orbitalny Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)