Elon Musk - jego pomysł zrealizuje Hardt Hyperloop, przenosząc transport publiczny na nowy poziom
Przed laty Elon Musk przedstawił swoją wizję radykalnie nowego podejścia do transportu: hyperloop. Teraz jego marzenie jest bliskie spełnienia dzięki europejskiej firmie Hardt Hyperloop.
Hyperloop to pomysł na kapsuły znajdujące się w rurach i napędzane z pomocą magnesów. Mają posłużyć do przewozu ludzi pomiędzy miastami i państwami, więc innymi słowy można nazwać je supernowoczesnymi futurystycznymi pociągami.
Po tym, jak Elon Musk opowiedział o swojej wizji, powstało wiele firm, które zaczęły pracować nad odpowiednią technologią. Jeszcze w 2017 roku Firma Hyperloop One chciała zbudować połączenie z Dubaju do Abu Dhabi. 150 kilometrową trasę miał hyperloop miał pokonać w 12 minut.
Hardt Hyperloop będzie jeździć po Europie
Jedna z tych firm chce wprowadzić technologię do Europy. Prowadzony przez holenderskiego inżyniera Tima Houtera Hardt Hyperloop powstał z zespołu studentów, który wygrał jeden z konkursów Elona Muska poświęcony technologii hyperloop w 2017 roku.
- Hyperloop może naprawdę połączyć te kraje (mowa o krajach europejskich - przy. red.) w taki sposób, że można będzie podróżować po całym kontynencie w taki sam sposób, jak teraz w Ameryce - wyjaśnił dyrektor generalny Hardt Hyperloop w wywiadzie dla CNBC. Warto w tym momencie dodać, że hyperloop będzie mógł podróżować z prędkością do ponad 1000 km/h.
Połączenie krajów europejskich z pomocą jednej linii hyperloop to nie lada wyzwanie zarówno pod kątem konstrukcyjnym, jak i prawnym. Aby plany Hardt Hiperloop miały szanse powodzenia, firma rozpoczyna współpracę z gigantami przemysłowymi, jak operator kolejowy Deutsche Bahn i producent stali Tata Steel przy budowie tego co nazywa "otwartym ekosystemem". Pierwszy testowy tor został pokazany w Delft w Holandii.
Jak twierdzi Tim Houter - jedną z rzeczy, która odróżnia firmę od innych graczy hyperloopowych, jest technologia przełączania pasów ruchu. Dzięki temu jej hiperprzestrzeń pozwoliłaby kapsułkom przełączać się z jednego pasa na drugi bez żadnych dodatkowych lub ruchomych części, jak w przypadku samochodów na autostradzie.
Hardt Hyperloop jeszcze w 2023 roku chce uruchomić nowe centrum testowania dużych prędkości które będzie zdolne obsługiwać pasażerów i przewóz ładunków. Budowanie infrastruktury dla systemu hyperloop nie jest łatwym zadaniem, więc firma poszukuje inwestorów oraz wsparcia sektora publicznego.
Hyperloot jako ekologiczna alternatywa dla transportu publicznego
Zwolennicy technologii hyperloop mówią, że może być bardziej korzystna dla środowiska i tańsza niż podróżowanie pociągami i samolotami. Jednocześnie może być realną alternatywą dla innych środków transportu.
Tim Houter przyznaje, że nie obawia się konkurencji: "To dowód na potencjał tego rynku hyperloopów, w który angażuje się coraz więcej firm". Jednocześnie ma nadzieję, że pierwszy hyperloop dla pasażerów zostanie otwarty w 2022 roku, a linie komercyjne będą działać od 2028 roku.