Eksperci zalecają ograniczenie czasu korzystania z social mediów. Efekty mogą zaskoczyć

Eksperci zalecają ograniczenie czasu korzystania z social mediów. Efekty mogą zaskoczyć

smartfon
smartfon
Źródło zdjęć: © unsplash
oprac. KMO
20.12.2023 10:49, aktualizacja: 20.12.2023 17:53

Badanie opublikowane na łamach pisma "Behaviour & Information Technology" sugeruje, że ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych o zaledwie 30 minut dziennie może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, satysfakcję z pracy i zaangażowanie.

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codzienności wielu osób, niezależnie od wieku. Przeprowadzono wiele badań, które miały na celu zbadanie wpływu intensywnego korzystania z mediów społecznościowych na nasze życie. Niektóre z nich sugerowały, że korzystanie z nich może poprawić nastrój, podczas gdy inne wskazywały na negatywny wpływ tych mediów na zdrowie psychiczne. Wiele osób obawia się, że przegapią coś ważnego, gdy nie są online – zjawisko to jest określane jako FoMO (akronim od Fear of Missing Out).

Najnowsze badanie przeprowadził zespół naukowców pod kierunkiem prof. Julii Brailovskiej z Ruhr-Universität w Bochum (Niemcy). W badaniu wzięło udział łącznie 166 osób, które pracowały w różnych sektorach, zarówno na pełen, jak i na niepełny etat, i korzystały codziennie z mediów społecznościowych niezwiązanych z pracą. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup.

Pierwsza grupa nie wprowadziła żadnych zmian w swoich nawykach związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych. Druga grupa natomiast zdecydowała się na skrócenie czasu spędzanego na mediach społecznościowych o 30 minut dziennie przez okres siedmiu dni. Uczestnicy wypełniali różne kwestionariusze online przed rozpoczęciem eksperymentu, dzień po jego rozpoczęciu i tydzień później, dostarczając informacji na temat swojego obciążenia pracą, satysfakcji z pracy, zaangażowania, zdrowia psychicznego, poziomu stresu, FoMO i zachowań wskazujących na uzależniające korzystanie z mediów społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nawet po tak krótkim czasie odkryliśmy, że grupa, która spędzała 30 minut mniej dziennie w mediach społecznościowych, znacznie poprawiła swoje zadowolenie z pracy i zdrowie psychiczne – zauważyła prof. Brailovskaia. - Uczestnicy tej grupy czuli się mniej przepracowani i byli bardziej zaangażowani w pracę niż grupa kontrolna". Ich poczucie FoMO również spadło. Efekty utrzymywały się przez co najmniej tydzień po zakończeniu eksperymentu, a w niektórych przypadkach nawet wzrosły w tym czasie. Uczestnicy, którzy dobrowolnie ograniczyli codzienne korzystanie z mediów społecznościowych, nadal to robili nawet po tygodniu.

"Podejrzewamy, że ludzie mają tendencję do korzystania z sieci społecznościowych w celu generowania pozytywnych emocji, których brakuje im na co dzień w pracy, zwłaszcza gdy czują się przepracowani – wyjaśniła Julia Brailovskaia. - Ponadto niektóre platformy, takie jak LinkedIn, oferują również możliwość poszukiwania nowej pracy, jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej roli".

Na krótką metę ucieczka od rzeczywistości w świat sieci społecznościowych może rzeczywiście poprawić nastrój, ale w dłuższej perspektywie może to prowadzić do zachowań uzależniających, które mają odwrotny skutek. Naukowcy zakładają, że ograniczając korzystanie z mediów społecznościowych, uczestnicy mieli więcej czasu na wykonanie swojej pracy, co oznaczało, że czuli się mniej przepracowani, a także mniej cierpieli z powodu podzielności uwagi.

"Nasze mózgi nie radzą sobie dobrze z ciągłym odwracaniem uwagi od zadania – wyjaśnia Julia Brailovskaia. - Osoby, które często przerywają to, co robią, aby nadrobić zaległości w mediach społecznościowych, mają trudności z skupieniem się na pracy i osiągają słabsze wyniki". Ponadto czas spędzony w mediach społecznościowych może uniemożliwiać ludziom interakcję ze współpracownikami w prawdziwym życiu, co może prowadzić do wyobcowania. Skrócenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych może zmniejszyć ten efekt.

Wyniki badania są zgodne z wcześniejszymi pracami przeprowadzonymi przez tę samą grupę, które wykazały, że wystarczy ograniczenie dziennej "konsumpcji" mediów społecznościowych zaledwie o 20–30 minut, aby zmniejszyć objawy depresyjne i poprawić zdrowie psychiczne.

"Zmniejszanie ilości czasu spędzanego każdego dnia w mediach społecznościowych może być przydatnym dodatkiem do szkoleń z zakresu coachingu biznesowego, programów zdrowia psychicznego i interwencji psychoterapeutycznych" – podsumowała prof. Julia Brailovskaia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)