Eksperci chwalą Chiny. Ta decyzja wpłynie na losy świata

Eksperci chwalą Chiny. Ta decyzja wpłynie na losy świata
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

24.09.2020 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Chin Xi Jinping poinformował opinię publiczną, że Chiny planują osiągnąć neutralność węglową do 2060 roku. Zdaniem ekspertów to jedna z najważniejszych decyzji w walce z katastrofą klimatyczną, która może spowolnić wzrost średniej temperatury o 0,2 - 0,3 stopnie Celsjusza.

Xi Jinping ogłosił na Zgromadzeniu Ogólnym Stanów Zjednoczonych ambitne plany osiągnięcia neutralności węglowej. Chiny, jako największy producent dwutlenku węgla na świecie, po raz pierwszy publicznie zobligowały się do tego celu.

Jeśli Chinom uda się dotrzymać postanowienia będzie to największe osiągnięcie w walce z kryzysem klimatycznym, jakie został do tej pory podjęte. Zdaniem ekspertów ruch ten ograniczy wzrost średniej temperatury na świecie o 0,2 - 0,3 stopnie Celsjusza.

W ramach postanowień paryskich 200 krajów zobowiązało się ograniczyć produkcję dwutlenku węgla. Do roku 2100 pozwoli to ograniczyć wzrost temperatury do 2,7 stopni. Jeśli Chinom uda się dotrzymać postanowienia, to ta średnia temperatura spadłaby do 2,4 - 2,5 stopnia Celsjusza.

Niestety nawet tak radykalne ograniczenie może nie wystarczyć, aby uniknąć najbardziej dotkliwych skutków kryzysu klimatycznego. Według naukowców wzrost temperatury powinien być zatrzymany na poziomie 1,5 stopnia. Aby to się udało, należałoby osiągnąć neutralność węglową na całym świecie do roku 2050.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)