Kryzys wodny największy w historii? 80 tys. naukowców podpisało ważny apel

80 tys. naukowców ze 110 towarzystw naukowych podpisało oświadczenie, w którym apelują o pilne przeciwdziałanie degradacji środowisk wodnych, spowodowanej przez zmiany klimatu. Zdaniem uczonych, obecna sytuacja jest najgorsza w historii ludzkości.

Naukowcy ostrzegają przed kryzysem wodnym. 80 tys. uczonych podpisało ważny apel
Naukowcy ostrzegają przed kryzysem wodnym. 80 tys. uczonych podpisało ważny apel
Źródło zdjęć: © Pixabay

Kryzys wodny spowodowany przez zmiany klimatu, może nieść za sobą fatalne konsekwencje - ostrzegają naukowcy. Uczeni zapewniają, że jedynie pilne przeciwdziałanie degradacji środowisk wodnych może uchronić ludzkość przed globalną katastrofą. Podpisali w tej sprawie ważne oświadczenie. Wśród 80 tys. apelujących naukowców z całego świata, znaleźli się również członkowie Polskiego Towarzystwa Limnologicznego.

Naukowcy zaznaczają, że woda jest najważniejszym zasobem naturalnym na Ziemi. Ekosystemy wodne, słodkowodne lub morskie zapewniają społeczeństwu wiele korzyści, takich jak zaopatrzenie w tlen, żywność, wodę pitną i zasoby genetyczne. Uczeni podkreślają, że istnienie i dobrobyt człowieka zależą od stanu i dobrego funkcjonowania ekosystemów wodnych. Przypominają także, że około 40 proc. światowej populacji żyje w promieniu 100 km od wybrzeża.

Światowe zasoby wodne są obecnie zagrożone najbardziej w historii ludzkości - alarmują naukowcy. W wystosowanym oświadczeniu wyjaśniają, że zmiany klimatu spowodowane przez człowieka przyspieszają degradację ekosystemów wodnych i ograniczają związane z nimi korzyści.

W przypadku ekosystemów słodkowodnych wskaźnik życia planety dla populacji gatunków słodkowodnych spadł między rokiem 1970 a 2014 o 83 proc. Uczeni ostrzegają, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, w połowie stulecia zniknie do 90 proc. raf koralowych.

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

- My, naukowcy zajmujący się wodą na świecie, spędzamy życie na badaniu tych systemów. Dostrzegamy wyjątkowe i niepokojące zmiany w światowych ekosystemach wodnych, do których dochodzi w wyniku zmian klimatu. Uważamy, że musimy nadal dzielić się recenzowanymi wynikami naukowymi ze społeczeństwem i decydentami, aby podkreślić wagę tego zagrożenia i potrzebę natychmiastowego działania. Po raz pierwszy w ocenie globalnego ryzyka, przeprowadzonej przez Światowe Forum Ekonomiczne, wśród pięciu największych zagrożeń w następnej dekadzie wymieniono konsekwencje: niepowodzenia działań w dziedzinie klimatu, utraty różnorodności biologicznej oraz kryzysu wodnego - brzmi fragment oświadczenia cytowanego przez Polską Agencję Prasową.

Naukowcy: szybka globalna reakcja jest możliwa

Eksperci zaznaczają, że coraz częstsze i bardziej intensywne są susze, fale upałów, powodzi, pożarów i burz. Wskazują również na topniejące lodowce, destabilizujące się główne lądolody, zmieniające się prądy oceaniczne i podnoszący się poziom morza. Naukowcy zaznaczają, że zmiany przynoszą coraz większe szkody zarówno ekosystemom, jak i społeczeństwom i lokalnym gospodarkom.

- Jeśli ludzkość chce uniknąć tragicznych konsekwencji dla naszych ekosystemów wodnych i ludzi, którzy są od nich zależni, czas na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, sekwestrację gazów cieplarnianych i przystosowanie się do już zmieniającego się klimatu. Szybka globalna reakcja i działania na dużą skalę są możliwe, jeśli istnieje zaangażowanie publiczne i rządowe - apelują naukowcy, cytowani przez PAP.

Pełną treść oświadczenia możecie przeczytać tutaj.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościzmiany klimatunaukowcy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)