ycipk-29j30r

Egipcjanie znaleźli ukryty grobowiec w Kairze. Naukowcy oszacowali go na 4400 lat

Grobowiec znajduje się w pobliżu słynnych piramid w Gizie. Badacze sugerują, że to grób kobiety, a władze wierzą, że odkrycie podbuduje ruch turystyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egipt co roku odwiedzają miliony turystów
Egipt co roku odwiedzają miliony turystów (PAP)
ycipk-29j30r

Według egipskich historyków, to może być największe od lat odkrycie na tych terenach. Grób prawdopodobnie należał do kobiety znanej jako Hetpet. Była ona kapłanką Hathor, egipskiej bogini nieba. Według archeologów, była bliska egipskim władcom piątej dynastii.

PAP
Podziel się

O odkryciu poinformowano w mediach w sobotę 3 lutego. Według tych doniesień, grobowiec został wykonany z cegły mułowej. Ściany wymalowane są malowidłami w bardzo dobrym stanie, które przedstawiają Hetpet w różnych scenach łowieckich i rybackich.

ycipk-29j30r
PAP
Podziel się

Inne obrazy przedstawiają małpy w czasach faraonów. W tym okresie były powszechnie trzymane jako zwierzęta domowe, jak dziś koty i psy. Malowidła pokazują kilka scen z udziałem małp.

PAP
Podziel się

Egipska Najwyższa Rada Starożytności, która dokonała odkrycia, informuje, że wykopaliska rozpoczęto już w październiku. Na tych obszarach archeolodzy dokonywali już przeróżnych odkryć od XIX wieku. Kierownik misji, Mostafa al-Waziri, wierzy, że są w stanie odkryć jeszcze więcej w tym miejscu.

ycipk-29j30r
PAP
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29j30r

ycipk-29j30r
ycipk-29j30r