Trwa ładowanie...
de9petp

Egipcjanie odkryli ogromny grobowiec. Ma ponad 3500 lat

Ogromny grobowiec sprzed 3500 lat został odkryty w Luksorze na południu Egiptu. Na powierzchni ponad 450 metrów kwadratowych znaleziono liczne malowidła i artefakty. Grobowiec odsłonięto 18 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To jeden z największych odkrytych grobowców w ostatnich latach.
To jeden z największych odkrytych grobowców w ostatnich latach. (Youtube.com)
de9petp

Egipska minister turystyki Rania al-Mashat uczestniczyła w inauguracji otwarcia grobowca. Podczas prezentacji dla mediów oznajmiła, że liczba turystów odwiedzających Egipt znacznie zwiększyła się w ostatnich latach."Widzimy wielu turystów przyjeżdżających ostatnio z Chin i mam nadzieję, że ten rozwój turystyki będzie kontynuowany".

W ostatnich latach Egipcjanie odnajdują masę grobowców, ale czegoś takiego jeszcze nie widzieli. W 2018 roku, na terenie nekropolii Dra Abu el-Naga w Luksorze natrafiono na ślady krypty sprzed 3500 lat. Okazało się, że jest gigantyczna.

Ma ponad 450 metrów kwadratowych powierzchni, pełnej płaskorzeźb, hieroglifów i wielu innych artefaktów. W holu natrafiono na masę porozrzucanych niewielkich rzeźb. Najważniejszym odkryciem był jednak piękny sarkofag, w którym pochowano arystokratę.

Archeolodzy byli też pod wrażeniem ogromnego podwórza grobowca. Wygląda niesamowicie. We wnętrzu natomiast uwagę archeologów przykuła malowana, kolorowa posadzka, która pozostała całkiem dobrze zachowana.

de9petp

Według ustaleń archeologów z Ministerstwa Starożytności, grobowiec zawiera sarkofag ważnego arystokraty z XVIII dynastii. Panowała ona w Dolnym i Górnym Egipcie w latach 1550-1292 p.n.e. Była też pierwsza dynastią Nowego Królestwa.

Zobacz też: Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec "jedyny w swoim rodzaju"

Zobacz wideo: Mount Everest wcale nie jest najwyższy na Ziemi

Źródło: Reuters

de9petp

Podziel się opinią

Share

de9petp

de9petp
Więcej tematów