Trwa ładowanie...
d2v6jo2

Wielkie odkrycie w Egipcie. Grobowiec "jedyny w swoim rodzaju"

We wnętrzu jednej z piramid zbudowanych w Sakkarze pod Kairem odkryto prehistoryczny grobowiec. W jego wnętrzu roi się od posągów oraz malowideł faraonów. Według szacunków archeologów, budowla ma ponad 4400 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Archeolodzy od lat czekali na ten moment
Archeolodzy od lat czekali na ten moment (East News)
d2v6jo2

Ten grobowiec jest "jedynym w swoim rodzaju w ciągu ostatnich dziesięcioleci" - powiedział na konferencji Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności. "Jest prawie nienaruszony, mimo że grób ma blisko 4400 lat."

Grobowiec został zbudowany najprawdopodobniej dla kapłana królewskiego o imieniu Wahtye. Był sługą Neferirkare I, władcy Egiptu z V dynastii. Dowodem na to są liczne hieroglify z jego imieniem, a także tytuły przypisywane właśnie jemu.

d2v6jo2

Dotychczas nie udało się dostać do grobowca, ponieważ pomieszczenie było zapieczętowane ogromną płytą z piaskowca. Dodatkowo, przysłaniały ją tony gruzu. Kiedy archeolodzy wreszcie dostali się do wnętrza krypty, ich oczom ukazał się niesamowity widok.

Grobowiec okazał się być wręcz galerią sztuki. W jego wnętrzu na archeologów czekało 24 starannie pomalowanych pomników czy 31 płaskorzeźb. Ściany pokryte hieroglifami dodawały efektu. Wszystko zachowane w niemalże idealnym stanie. A eksperci sądzą, że to jeszcze nie koniec.

Naukowcy z Najwyższej Rady Starożytności planują dokładnie zbadać kolejne sale grobowca. Już w tym momencie wiadomo, że budowla kryje jeszcze pięć grobowców, w tym miejsce pochówku kapłana oraz jego matki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v6jo2

Podziel się opinią

Share
d2v6jo2
d2v6jo2
Więcej tematów