EagleEye - polski satelita obserwacyjny. Będzie cała konstelacja
06.07.2021 11:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już w 2023 roku na orbitę trafi pierwszy z opracowanych w Polsce mikrosatelitów EagleEye. Zbudowane siłami polskiego przemysłu urządzenie zapewni możliwość pozyskiwania zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. EagleEye to prekursor całej konstelacji mikrosatelitów o podobnym przeznaczeniu.
Mikrosatelita EagleEye to dzieło polskiej firmy Creotech Instruments. Jej inżynierowie od 2017 roku, w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), udoskonalają platformę mikrosatelitarną HyperSat. To modułowa konstrukcja, która dzięki swojej specyfice pozwala na konfigurowanie niewielkich satelitów, przeznaczonych do różnorodnych zadań.
Przykładem elastyczności platformy HyperSat jest właśnie satelita EagleEye, który zostanie wyposażony w wysokiej jakości teleskop, pozwalający na pozyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym. Wyższa rozdzielczość będzie możliwa do uzyskania dzięki zastosowaniu obróbki obrazu przez algorytmy AI.
EagleEye - polski projekt i wykonanie
Co istotne, wszystkie elementy satelity EagleEye powstają w Polsce. Komputer pokładowy, system pozycjonowania satelity w przestrzeni (tzw. AOCS), system dystrybucji zasilania, system telekomunikacyjny, struktura i baterie ogniw słonecznych zostały opracowane przez Creotech Instruments.
Teleskop optyczny to dzieło firmy Scanway Sp. z o.o., a elementy komputera zostały przygotowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Polskie pochodzenie podzespołów jest kluczowe w kontekście przyszłego zastosowania platformy w programach związanych z sektorem obronności i bezpieczeństwa.
Konstelacja mikrosatelitów
Po zakończeniu testów platformy, na wrzesień 2021 roku planowane jest zakończenie prac nad profilem misji EagleEye. Co istotne, obejmuje ona nie tylko pozyskiwanie zdjęć, ale także manewry na orbicie, wykonywane z wykorzystaniem małych silników rakietowych, będących efektem współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa i Creotech Instruments.
W ramach projektu EagleEye Centrum Badań Kosmicznych PAN opracuje także procedury testowe, dzięki którym możliwa będzie seryjna produkcja mikrosatelitów.
Planowane na 2023 roku wysłanie pierwszego satelity EagleEye na orbitę potwierdzi zdolność polskiego przemysłu i instytucji naukowych sektora kosmicznego do projektowania i budowy kompletnych systemów, przeznaczonych do obserwacji Ziemi.