E‑recepta obowiązkowa w aptekach. Podsumowujemy, co należy wiedzieć

E-recepta wchodzi w użycie już dzisiaj, 8 stycznia 2020 roku. Lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty, zamiast tradycyjnej i tylko taka będzie realizowana w aptekach. Podsumowujemy najważniejsze informacje, które powinien wiedzieć pacjent.

E-recepta obowiązkowa w aptekach. Podsumowujemy, co należy wiedzieć
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

E-recepta - co to jest?

Najprościej mówiąc e-recepta to recepta wystawiana elektronicznie przez lekarza. Otrzymujemy ją drogą mailową lub na SMS, co ma przynieść korzyści zarówno lekarzom jak i pacjentom.

Poza łatwym dostępem do e-recepty np. z naszego telefonu dodatkowo może być ona realizowana w kilku aptekach bez konieczności odpisywania recepty. Dodatkowo lekarz będzie miał w systemie podgląd do leków, które wcześniej zostały wystawione oraz do całej historii leczenia pacjenta.

E-recepta - jak jest wystawiana?

Od 8 stycznia e-recepta będzie obowiązkowo wystawiana przez każdego lekarza. Wcześniej w wielu placówkach usługa była testowana, dlatego mogliście się z nią już spotkać.

Po wystawieniu przez lekarza e-recepta zostanie przesłana na nasz adres e-mail lub numer telefonu. Osoby korzystające z Poczty WP lub Poczty o2 mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanej opcji w skrzynce pocztowej. Lekarz może też na naszą prośbę wydrukować plik, jeśli nie mamy możliwości w inny sposób odebrać e-receptę.

Co więcej e-recepta zostaje zapisana na naszym Internetowym Koncie Pacjenta, dlatego nawet jeśli zgubimy dokument lub np. skasujemy maila, to zawsze możemy pobrać e-receptę ponownie z IKP.

E-recepta - jak ją zrealizować?

Po wystawieniu e-recepty, dokument przychodzi do nas na SMS lub w adres e-mail. Udając się do apteki musimy pokazać farmaceucie plik PDF z kodem kreskowym, który trafił do naszej skrzynki elektronicznej lub podać kod SMS wraz z numerem PESEL osoby, dla której została wystawiona e-recepta. Jeżeli lekarz wydrukuje nam e-receptę, to możemy ją przekazać farmaceucie podobnie, jak receptę tradycyjną.

E-recepta i Internetowe Konto Pacjenta

IKP służy nie tylko do odbierania i realizowania recept. Z poziomu Konta Pacjenta można sprawdzić historię swoich wizyt, skierowania, przebyte leczenie, dawkowanie leków oraz czy recepta została zrealizowana.

Internetowe Konto Pacjenta pozwala mieć całościowy podgląd na to, jak przebiega nasze leczenie (lub osoby nam bliskiej, do której konta mamy dostęp). Korzystanie z usługi jest bezpłatne, a z poradnika, jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dowiecie się najważniejszych szczegółów.

Co z tradycyjnymi receptami?

Tradycyjne recepty od dzisiaj wychodzą z użycia z wyjątkiem tylko kilku określonych przypadków. Przede wszystkim lekarz wystawi tradycyjną receptę w przypadku awarii prądu czy braku dostępu do systemu e-zdrowie. Papierowa recepta może zostać również wystawiona dla osób o nieustalonej tożsamości.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)