Dziwaczne zastosowanie grafenu. Sami twórcy się go nie spodziewali

Dziwaczne zastosowanie grafenu. Sami twórcy się go nie spodziewali

Dziwaczne zastosowanie grafenu. Sami twórcy się go nie spodziewali
Źródło zdjęć: © Northwestern University | Chong Luo
Arkadiusz Stando
21.03.2018 16:04

Naukowcy z Northwester University przypadkowo natrafili na nowe zastosowanie grafenu. Można go użyć jako łatwą i bezpieczną w stosowaniu farbę do włosów. Sprawi, że będą bardziej odporne na elektryzowanie się i formowanie w połączone ze sobą loki.

Jiaxing Huang, profesor inżynierii materiałowej, dokonał ciekawej obserwacji na temat wyboru farb do włosów. Mimo szerokiej gamy dostępnych kolorów, żaden nie odpowiadał temu, czego poszukiwał. Chodziło o stworzenie barwnika czarnego jak smoła. Wtedy wpadł na pomysł wykorzystania grafenu. Taka materia, złożona z czystych atomów węgla, ułożona we wzór ula, jest niesamowicie cienka, elastyczna i silna.

Huang wraz ze swoim zespołem postanowił stworzyć partię barwnika na bazie grafenu i przetestować je na włosach koloru blond. Okazało się, że taki rodzaj farby może owinąć się równomiernie wokół pasm włosów, tworząc wodoodporne uszczelnienie.

Według badań naukowców, po ponad 30 umyciach, włosy nie traciły koloru barwnika. Wielkim plusem takiego rozwiązania jest też to, że grafenowa farba nie wymaga stosowania substancji chemicznych. Wybielacz, używany do pozbycia się oryginalnego koloru, silnie nadwyręża wytrzymałość włosów i może uszkodzić ich strukturę.

"Nie potrzeba żadnej reakcji chemicznej - po prostu rozprowadzasz farbę na powierzchni włosów, a one zmieniają kolor" - powiedział Huang w rozmowie z Gizmodo.

Grafen jest zwykle przezroczysty, jednak wpływ czynników utleniających, takich jak tlen czy wodór, może nadać mu brązowy kolor. Zespół Huanga wykorzystał tlenek grafenu jako bazę dla swojego barwnika. Poprzez różne sposoby może on stać się ciemniejszy, na przykład przez wykorzystanie promieniowania UV. Naukowcy twierdzą, że można osiągnąć też inne kolory w ten sposób.

Oprócz tego grafen nadaje włosom unikalne właściwości. Dzięku niemi stają się odporne na kręcenie się, a także lepiej znoszą wysokie temperatury. Słowem - w gorące letnie dni nie niszczą się, ani nie grzeją tak jak normalne włosy.

Naukowcy szukali też sposobu na ułatwienie zmywania farby z włosów. W tym celu wykorzystano... witaminę C. Dzięki temu barwnik łatwiej rozpuszczał się w wodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)