Amerykanie znowu wykorzystali grafen, zobacz w jaki sposób

Standardowe kamizelki kuloodporne wciąż nie dają stuprocentowej ochrony przed kulami. Naukowcy od lat starają się stworzyć taką ochronę, która zwiększy bezpieczeństwo do maksimum.

Amerykanie znowu wykorzystali grafen, zobacz w jaki sposób
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

22.12.2017 | aktual.: 22.12.2017 16:01

Pracę nad stworzeniem "zbroi" twardej jak diament, trwają już od lat. Większość projektów kończy się fiaskiem, bo grube kamizelki za bardzo obciążają ruch osób noszących je. Jednak naukowcy z Centrum Zaawansowanych Badań Miejskiego Uniwersytetu w Nowym Jorku (ASRC) odkryli, że taki pancerz nie musi być gruby.

Kluczem do cieńszej i wygodniejszej kamizelki jest grafen. Dwie warstwy tego materiału nałożone na siebie, mogą tymczasowo stać się twarde jak diament i nieprzenikalne, gdy uderzy pocisk. Takie utwardzony grafen określono jako diamen, tworzy się tylko wtedy, gdy dokładnie dwa arkusze grafenu są ułożone warstwowo na siebie, zgodnie z wynikami badań, które opublikowało Nature Nanotechnology. Przy większej liczbie arkuszy, tego efektu nie było.

"Poprzednio, kiedy testowaliśmy grafit lub pojedynczą warstwę atomową grafenu, stosowaliśmy nacisk i czuliśmy bardzo miękką warstwę" - wyjaśniła Elisa Riedo, profesor fizyki w ASRC i główny badacz projektu, na stronie internetowej centrum badawczego. "Kiedy jednak grafen miał dokładnie dwie warstwy grubości, nagle zdaliśmy sobie sprawę, że materiał pod ciśnieniem staje się niezwykle twardy i sztywny niczym diament" - dodaje profesor.

Badania zespołu z ASRC mogą być wykorzystanie nie tylko do stworzenia pancerza. Innymi sposobami ich użycia może być np. opracowanie odpornych na ścieranie powłok ochronnych, czy obróbki innych materiałów.

naukakamizelka kuloodpornamateriały
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)