Dziś premiera nowego systemu Apple - OS X 10.8 Mountain Lion!

Dziś premiera nowego systemu Apple - OS X 10.8 Mountain Lion!

Dziś premiera nowego systemu Apple - OS X 10.8 Mountain Lion!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
25.07.2012 12:30

Od premiery wersji 10.7 Lion minął rok. OS X znów doczekał się aktualizacji. Tym razem zmiany nie są aż tak duże, jak w przypadku poprzednika, ale z pewnością wpływają pozytywnie na komfort użytkowania komputera.

Apple postanowiło wydawać OS X częściej, ale z mniejszymi zmianami. Producent przy okazji zmniejszył również cenę aktualizacji, która obecnie wynosi 1. dolarów – niecałe 70 zł. System już dziś pojawi się w App Store. Co nowego?

Jedną z najciekawszych zmian jest wprowadzenie systemu powiadomień. Coś zaczerpnięte z najnowszego iOS (lub Androida). Dzięki nim Growl stanie się zbędny, bo wszystkie powiadomienia zobaczymy na bocznym pasku. Przypomnienia kalendarza, aktualizacje App Store, wiadomości, e-maile itp. Wszystko w jednym miejscu –. nawet gdy jesteśmy w trybie pełnoekranowym. Wystarczy jeden gest na gładziku. Sprawdziliśmy, działa.

Kolejna nowość wiadomości, czyli iMessage. Funkcja nie do końca nowa, bo dostępna także dla użytkowników systemu Lion –. trzeba ją doinstalować. To z pewnością ułatwi komunikację z właścicielami iPhone'ów, iPad'ów, czy iPod'ów działających pod kontrolą iOS 5. Możemy im przesłać zdjęcia, pliki wideo oraz kontakty. Jednak przez iMessage porozmawiamy również z użytkownikami Facebooka, czy też Google Talk.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

OS X podobnie jak iOS integruje się ze społecznościówkami. Mountain Lion współpracuje z Facebook, Twitter, Flickr oraz Vimeo. Ponadto z jednego menu można również wysłać coś pocztą, przez iMessage lub AirDrop. Aktualizacja statusu na Facebooku prosto z systemu? Żaden kłopot.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Kolejna nowość to integracja z iCloud. Rozwiązanie idealne, ale chyba tylko dla fanów Apple posiadających nie tylko komputer Mac, ale także iPhone lub iPad. Dzięki iCloud nasza poczta, kalendarze, kontakty, przypomnienia, dokumenty, notatki itp. będą dostępne z każdego z ww. urządzeń –. nie musimy się martwić o ich przenoszenie. Problem w tym, że gdy mamy komórkę z Androidem lub Windows Phone – o iCloud możemy zapomnieć.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Ponadto jest jeszcze kilka ciekawych nowości. Jedną z nich jest Power Nap. Funkcja umożliwia odbieranie poczty, notatek, dokumentów, aktualizacji, tworzenia backupów nawet wtedy... gdy komputer jest uśpiony. Dictation, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na wprowadzanie komend za pomocą głosu. Kolejną funkcją jest Gatekeeper, który ma pozytywnie wpłynąć na niezbyt dobrą opinię OS X w kwestii bezpieczeństwa. Nowa aplikacja ma zapobiegać instalowaniu oprogramowania, które nie jest tym, czego się spodziewamy. Odświeżenia doczekała się również przeglądarka – Safari. Pasek wyszukiwania zniknął –. jest zintegrowany z paskiem adresu. Ponadto nowy widok kart – pojawiły się miniaturki, pomiędzy którymi przełączamy się z użyciem gestów multi-touch.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Apple chwali się, że nowy OS X wprowadza blisko 200 nowości. O wszystkich przeczytacie w tym miejscu.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Czy firewalle naprawdę nas chronią?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)