Dziewczynka płacząca krwią. To niewiarygodnie rzadki przypadek medyczny
Matka 11 letniej dziewczynki z Indii zaobserwowała krwawe smugi na twarzy dziecka, co wzbudziło jej niepokój. Dziewczynka kilka razy dziennie płakała krwią. Jak się okazało, była jedną z nielicznych osób, które dotknęła hemolakria - niezwykle rzadkie zjawisko medyczne.
19.06.2020 | aktual.: 19.06.2020 12:46
Okuliści z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi szczegółowo opisali dziwne i niezwykle rzadkie zjawisko medyczne, znane jako hemolakria. Wyniki swoich obserwacji przedstawili na łamach "BMJ Case Reports". W artykule można zobaczyć rzeczywiste fotografie i filmy przedstawiające płaczące krwią dziecko.
Krwawe łzy
Według relacji matki dziewczynki, dziecko płakało krwią codziennie przez ostatni tydzień. Nie towarzyszyły temu żadne inne objawy – ból czy intensywne emocje. Krwawe łzy pojawiały się nagle na jej twarzy i spływały po niej 2-3 razy dziennie. Matka niepokoiła się o zdrowie córki.
Klinika do której trafiła jedenastolatka, przeprowadziła szereg badań, aby poznać przyczynę tego zjawiska. Młoda pacjentka nigdy wcześniej nie przechodziła poważnych schorzeń, nie miała też żadnych urazów. Wydawało się, że jej gruczoły łzowe są nienaruszone, a wyniki krwi dobre.
Dziecko zostało pod obserwacją lekarzy przez kilka dni. Dzięki temu mogli bezpośrednio obserwować, co dzieje się z dziewczyną, która jeszcze kilkukrotnie płakała łzami. Ostatecznie medycy uznali, że dziewczyna cierpi na niezwykle rzadką hemolakrię.
Intrygujące przypadki medyczne
Dziesięć lat temu National Geographic udokumentował podobny przypadek 14-letniej indyjskiej dziewczyny o imieniu Twinkle Dwivedi. Z kolei w 2019 roku lekarze opisali hemolakrię u 16-letniej dziewczynki przyjętej do szpitala w Bangladeszu.
Naukowcy są zdania, że w przypadku hemolakrii pewną rolę mogą odgrywać hormony. Badanie z 1991 roku przeprowadzone na 125 zdrowych ochotniczkach wykazało, że u prawie jednej piątej z nich pojawiały się ślady krwi we łzach podczas miesiączki.
Hemolakria nie występuje jednak wyłącznie u kobiet. Krwawe łzy zaobserwowano również u mężczyzn. Zaledwie dwa lata temu we włoskim oddziale ratunkowym pojawił się mężczyzna w średnim wieku z krwią tryskającą z oczu. Lekarze uznali jednak, że przyczyną jego dolegliwości może być przekrwienie spojówek, które spowodowało pojawienie się nadmiaru krwi w błonie pokrywającej gałkę oczną.
Istnieje wiele innych schorzeń, które mogą również pomóc wyjaśnić niektóre przypadki krwawego zjawiska, takie jak hemofilia, choroby krzepnięcia krwi lub zespół Oslera-Webera-Rendu z zaburzeniami w naczyniach krwionośnych. Niektóre leki także przyczyniają się do pojawiania się krwi w gruczołach łzowych. Dobra wiadomość jest taka, że krwawe łzy nie są szkodliwe. W rzeczywistości mogą zniknąć tak samo szybko i nagle, jak się pojawiły.