Dzień Ziemi 2020. NASA podpowiada, co można zrobić dla planety w trakcie pandemii

Pięćdziesiąt lat temu, 22 kwietnia 1970 r., ludzie obchodzili pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody będą miały z pewnością inny przebieg, a to ze względu na pandemię COVID-19. NASA podpowiada, jak pomóc planecie bez wychodzenia z domu.

Dzień Ziemi 2020. NASA podpowiada, co można zrobić dla planety w trakcie pandemii
Źródło zdjęć: © NASA

22.04.2020 13:01

Światowy Dzień Ziemi ma na celu przypomnieć wszystkim o tym, jak ważna jest ochrona naszej planety. Tego dnia podejmowane są różne inicjatywy, których celem jest m.in podniesienie świadomości i docenienie piękna przyrody. W związku z trwającą pandemią wywołaną przez koronawirus SARS-CoV-2 mamy dosyć ograniczone możliwości wsparcia inicjatyw chroniących Ziemię.

W związku z tym NASA proponuje by Dzień Ziemi 2020 obchodzić w sieci - bez wychodzenia z domu. Amerykańska Agencja Kosmiczna zebrała najciekawsze inicjatywy, działania naukowe oraz dzieła sztuki, których celem jest zwiększenie świadomości konieczności ochrony środowiska naturalnego. Zachęca również, by każdy w miarę możliwości poszerzał tę listę:

- Podobnie jak nasze ziemskie systemy są ze sobą połączone przyrodzie, tak samo my wszyscy powinniśmy się połączyć w Dzień Ziemi używając w mediach społecznościowych hasztagu #EarthDayAtHome - czytamy na stronie NASA.

Propozycje NASA na Dzień Ziemi 2020

W NASA at Home i NASA STEM at Home można znaleźć różnorodne materiały opracowane przez różne zespoły Agencji z okazji 50. rocznicy Dnia Ziemi. W repertuarze m.in. filmy, gry online i aplikacje mobilne, a także pomysły na aktywności z wykorzystaniem LEGO. Nie zabraknie również streamów, które możecie śledzić na kanale NASA w serwisie YouTube.

Chociaż NASA kojarzy się głównie z eksploracją kosmosu, to Amerykańska Agencja Kosmiczna podejmuje również wiele działań mających na celu ochronę naszej planety. Jakich dokładnie? Możecie się tego dowiedzieć ze specjalnie przygotowanego interaktywnego quizu.

Inną propozycją przygotowaną przez NASA jest aplikacja NeMO-Net, w której zarówno dzieci jak i dorośli mogą pomóc w mapowaniu prawdziwych raf koralowych. Obrazy z satelitów są wykonywane za pomocą specjalnych kamer "z płynnym obiektywem", aby uzyskać wyraźny obraz bez zniekształceń poruszającej się wody. Gdy gracze na wszystkich poziomach mapują koralowce, pomagają superkomputerowi w Ames Research Center NASA "nauczyć się", jak samodzielnie klasyfikować koralowce.

Kolejną atrakcję NASA opracowała wraz z LEGO. Z okazji Dnia Ziemi trwa wyzwanie #LetsBuildTogether, w którym mogą wziąć udział wszyscy. Poza tym LEGO zdradza, jak z klocków można samodzielnie wykonać modele 3D opadów z Huraganu Irma i satelity Core Observatory Global GPC. Przy okazji modele pomogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób NASA mierzy deszcz, śnieg i inne formy opadów na stronie edukacyjnej GPM.

A jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat powstawanie huraganów, rozprzestrzenianie się pożarów, dryfujących gór lodowych i innych niebezpiecznych zjawisk, możecie zobaczyć wizualizację danych NASA Worldview. Agencja przygotowała z okazji Dnia Ziemi niezwykłą galerię z wykorzystaniem danych zbieranych od 20 lat.

Z powodu pandemii koronawirusa 50. obchody Dnia Ziemi będą wyglądały inaczej. Jednak COVID-19 przeminie, a problemy związane z globalnym ociepleniem czy zmianami klimatycznymi pozostaną. Dlatego tego dnia szczególnie warto sobie przypomnieć o tym, jak ważna jest ochrona środowiska, w którym żyjemy.

Komentarze (1)