Dzień Zemsty hackerów

Dzień Zemsty hackerów

Dzień Zemsty hackerów
Źródło zdjęć: © Anonymous9000 / CC
23.09.2011 11:13, aktualizacja: 23.09.2011 15:55

Anonimowi - słynna grupa tzw. "haktywistów" (haker + aktywista) ogłosiła, że sobota, 24 września, będzie Dniem Zemsty w kilku amerykańskich miastach.

Anonimowi - słynna grupa tzw. "haktywistów" (haker + aktywista) ogłosiła, że sobota, 24 września, będzie "Dniem Zemsty" w kilkunastu amerykańskich miastach.

Będą to pokojowe protesty połączone z cyberatakami na różne cele, w tym Wall Street, skorumpowane instytucje bankowe i nowojorską policję (N.Y.P.D.). Nie podano dokładnych lokalizacji protestów, ale możemy założyć, że z pewnością będzie wśród nich Nowy Jork.

W zeszłym tygodniu ok. 100. protestujących uczestniczyło w akcji "Okupuj Wall Street", która była sprzeciwem przeciw nadmiernemu powiązaniu amerykańskiej polityki z interesami wielkich korporacji. Odbywała się ona na Dolnym Manhattanie i miała polegać na koczowaniu miesiącami w namiotach i utrudnianiu życia całej rzeszy ludzi związanych z nowojorską giełdą. Anonimowym nie spodobało się w jaki sposób protestujący zostali potraktowani przez władze. Część z nich została aresztowana przez paramilitarne grupy spod jurysdykcji różnych organów państwowych, a w zeszły wtorek doszło nawet z ich strony do aktów agresji - zranień i kontuzji.

"Anonimowi i inne cyber-wolnościowe grupy z całego świata wraz ze wszystkimi Amerykanami kochającymi wolność NIE pozostawią tego bez reakcji." - piszą w manifeście. "Będziemy pokojowo lub używając siły przeciwstawiać się nadużyciom Nowojorskiego Departamentu Policji."

Nie wiadomo, czy komunikat pochodzi rzeczywiście od słynnej grupy, gdyż jest ona dość luźno zorganizowana, a jej popularność sprawiła, że znaleźli się naśladowcy i organizacje, które chcą się pod nią podszywać. Jeśli jednak informacje te potwierdzą się, nowojorska policja ma się czego obawiać. Anonimowi nigdy nie żartują - ich cyberataki są bardzo efektywne. Tylko w zeszłym miesiącu skutecznie zhakowali serwery DNS Symanteca, Apple, Microsoftu, Facebooka i kilku innych wielkich firm.

Rząd próbuje walczyć z organizacją - niedawno wielu jej ważnych członków zostało aresztowanych, ale już wkrótce 1. z nich zostało uznanych niewinnymi - pozostałe sprawy są w toku. Próbuje się także dyskredytować grupę. Wall Street Journal napisał, że podczas protestów na Dolnym Manhattanie zostało aresztowanych jedynie 20 osób. Jednak dewiza Anonimowych mówi wyraźnie: "Jesteśmy Anonimowi. Jesteśmy wszędzie. Jesteśmy legionem. Nigdy nie zapominamy. Nigdy nie wybaczamy". Idea "Dnia Zemsty" doskonale wpisuje się w ten slogan.

JG/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)