Dzieci z amblyopią można leczyć, pozwalając im oglądać telewizję na tym specjalnym ekranie

Dzieci z amblyopią można leczyć, pozwalając im oglądać telewizję na tym specjalnym ekranie
Źródło zdjęć: © nova-sight.com

14.01.2020 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amblyopia jest schorzeniem, które dotyczy milinów ludzi, ale jeśli zostanie wykryte wcześnie, może zostać całkowicie wyleczone – niestety na razie wymaga to miesięcy noszenia opaski na jednym z oczu. Jednak firma NovaSight zaprezentowała skuteczny sposób leczenia tej przypadłości poprzez oglądanie specjalnego ekranu przez godzinę dziennie.

Amblyopia polega na tym, że oczy nie są zsynchronizowane w swoich ruchach. Dlatego skuteczną formą leczenia jest po prostu zasłonięcie zdrowego oka, i zmuszenie tego drugiego do odpowiedniego dostosowania się i wyrównania ruchów. Noszenie takiej opaski przez kilka miesięcy jest jednak bardzo uciążliwe.

Taką terapię ma uczynić łatwiejszą ekran "CureSight", wyprodukowany przez firmę NovaSight. Pozwala on na leczenie amblyopii bez noszenia opaski. Zamiast zasłonięcia zdrowego oka, kuracja w tym przypadku polega na oglądaniu treści na specjalnym ekranie, na którym niektóre z nich są zamazywane, tak żeby niezsynchronizowane oko wykonywało pracę, a zdrowe odpoczywało.

Klasyczne okulary 3D z nowym zastosowaniem

Efekt ten osiągnięto przez wykorzystanie klasycznej technologii 3D, czyli okularów z czerwoną i niebieską soczewką, i ekranu, na którym wyświetlane są podwójne treści właśnie w tych kolorach. W przypadku ekranu "CureSight" określona część treści w jednym z dwóch kolorów jest zamazywana, tak żeby zdrowe oko mogło odpocząć.

Żeby zamazać dokładnie tę część ekranu, na którą akurat patrzy dziecko, wykorzystano czujnik śledzenia oka – Tobii.

Przeprowadzono już pierwsze testy kliniczne, które wykazały znaczną poprawę u pacjentów, którzy używali CureSight przez 12 tygodni.

Bardzo skutecznym aspektem kuracji jest to, że nie posiada ono konkretnych wybranych filmów przeznaczonych do prowadzenia leczenia. Dzieci mogą oglądać swoje ulubione rzeczy, np. filmy w serwisie YouTube.

Źródło:techcrunch.com, nova-sight.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)