Dyski zewnętrzne - jaki sprzęt wybrać?
Miejsce na dane - kiedyś na pewno zacznie nam go brakować. A wtedy możemy albo zacząć kasować niepotrzebne pliki, albo... kupić dysk zewnętrzny. Jaki typ dodatkowego napędu sprawdzi się najlepiej?
Dla wielu osób zewnętrzny dysk twardy to najprostsza recepta na kończące się miejsce na dane w pececie. Jednak rozszerzenie przestrzeni dyskowej to niejedyne zastosowanie tego typu urządzeń.
W sprzedaży znajdziemy dyski przystosowane do pracy w sieci, pozwalające bezprzewodowo udostępniać dane tabletom i komórkom, są również modele przystosowane do przechowywania bardzo dużych porcji danych oraz idealne do przenoszenia plików.
Zobaczmy zatem, jaki dysk najlepiej spełni nasze oczekiwania, czym różnią się sprzedawane modele i na co warto zwrócić uwagę, wybierając dysk dla siebie.
Najczęściej spotykane rodzaje dysków
Dysk zewnętrzny 3,5 cala
Pojemny i szybki nośnik, który pomieści zarówno naszą bibliotekę plików multimedialnych, jak również dokumenty i kopię zapasową systemu operacyjnego.
Dysk przenośny 2,5 cala
Małe i poręczne urządzenie. Służy głównie do przechowywania i przenoszenia różnego typu danych. Współpracuje z dowolnymi urządzeniami - komputerem, laptopem, odtwarzaczem multimedialnym, telewizorem.
Dysk sieciowy
Dyski sieciowe, zwane również NAS-ami, to urządzenia przeznaczone dla osób, które mają więcej niż jeden komputer w domu oraz sieć. Dzięki nim wymiana danych będzie bardzo łatwa i wygodna.
Dysk bezprzewodowy
Stworzony na potrzeby użytkowników tabletów i komórek. Używa komunikacji bezprzewodowej i nadaje się do przechowywania multimediów.
Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows XP/Vista/7: oczyszczanie dysku ze zbędnych plików
Dysk multimedialny
Do odtwarzania muzyki i filmów na ekranie telewizora. Niektóre modele z obsługą sieci umożliwiają również wygodne przechowywanie danych.
Mały i przenośny
Najbardziej uniwersalnymi produktami są najmniejsze, 2,5-calowe dyski zewnętrzne. Choć są małe, to mają zwykle wystarczającą pojemność i szybkość. Ponadto do działania nie wymagają zasilacza.
W modelach 2,5-calowych wykorzystywane są dyski twarde montowane w notebookach, dlatego też ich pojemność jest ograniczona - obecnie do 1,5 TB.
Tego typu urządzenia przeznaczone są do współpracy zarówno z notebookami (brak zasilacza pozwala na pracę w terenie), jak i komputerami stacjonarnymi. Nie jest to jednak urządzenie, które na stałe można podłączyć do komputera. Jego zadaniem jest raczej magazynowanie ważnych danych i dostęp do nich w miarę potrzeby.
Szukając 2,5-calowego dysku twardego, uwagę powinniśmy zwrócić głównie na:
Wygląd: Dysk powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale ze względów praktycznych mieć również odporną na zarysowania i wstrząsy obudowę. Większość producentów oferuje dyski w kilku wariantach kolorystycznych i nierzadko również w wytrzymałych obudowach.
Gniazda połączeniowe: Większość 2,5-calowych dysków twardych wyposażona jest w złącze USB. W starszych i tańszych dyskach zamontowane jest gniazdo w standardzie 2.0. W nowszych modelach coraz częściej znajdziemy sporo szybszy port USB 3.0. Standard USB 2.0 jest niestety wąskim gardłem, ogranicza bowiem faktyczną wydajność zainstalowanego wewnątrz obudowy dysku.
Oprócz danych złącze USB służy również do zasilania dysku. Ponieważ pierwotnie napędy montowane w 2,5-calowych dyskach zewnętrznych przewidziane były do pracy w notebookach, są one energooszczędne. Oznacza to, że wydajność prądowa portu USB zazwyczaj wystarcza, by je zasilić. Czasem jednak producenci dołączają podwójny kabel, który pozwala podłączyć taki dysk do dwóch portów USB.
Niektóre modele mają również gniazdo eSATA - obok USB 3.0 jest to obecnie najwydajniejsze złącze do podłączenia dysku i w przeciwieństwie do USB 2.0 nie ogranicza transferu znajdującego się wewnątrz obudowy napędu.
Dysk zewnętrzny podłączony do komputera za pomocą gniazda eSATA będzie pracował tak samo szybko, jak podpięty bezpośrednio do płyty głównej. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że nasz komputer ma tego typu złącza –. nie są one jeszcze tak popularne jak USB 2.0.
Z dyskiem w drogę
Zewnętrzny dysk można zabrać ze sobą poza dom. Na ogół musimy jednak obchodzić się z nim delikatnie. Jeżeli niezbyt często przenosimy dysk i nie chcemy się martwić o zapisane na nim dane - zabezpieczmy go specjalnym etui. Możemy również kupić model ze wzmocnioną obudową.
A-DATA SH93-500GB - cena: 369 złotych
Dysk na każde warunki, odporny na wilgoć i wstrząsy.
Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows XP/Vista/7: oczyszczanie dysku ze zbędnych plików
WD Nomad - cena: 60 złotych
Użytkownicy dysków WD My Passport mogą dokupić specjalne etui ochronne WD Nomad.
Transcend StoreJet 25 H3P - cena: 400 złotych
Transcend StoreJet to urządzenia odporne na wstrząsy. Dysk zamknięty jest w obudowie wykonanej z miękkiego tworzywa z poduszką powietrzną.
Duże i pojemne
Jeżeli szukamy dysku, który pomieści naszą bogatą kolekcję filmów, muzyki, zdjęć i dokumentów, który będzie wydajny i nie musi być mały, powinniśmy wybrać zewnętrzny dysk 3,5 cala.
Pod względem technicznym to urządzenie zbliżone jest do swojego mniejszego brata, z tym że w obudowie zamiast dysku stosowanego w notebookach znajduje się typowy 3,5-calowy twardziel. Duże dyski zewnętrzne mają spore zapotrzebowanie na prąd, wymagają więc dodatkowego zasilania. Na większej obudowie znajduje się też często więcej niż jeden typ gniazda połączeniowego.
Najtańsze urządzenia, podobnie jak w przypadku 2,5-calowych modeli, mają tylko gniazdo USB 2.0. Jeżeli zależy nam na lepszej wydajności, kupmy model z gniazdem USB 3.0 lub dodatkowym portem eSATA (wybór portu uzależniamy od wyposażenia naszego peceta). Producenci bardzo często w komplecie z dyskiem dodają oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowej.
Aplikacja taka w prosty sposób umożliwi nam wybór plików, które chcemy zarchiwizować, i skopiuje je na zewnętrzny twardziel. Zadba również o synchronizację tych danych w późniejszym czasie. Mając pojemny dysk zewnętrzny, warto przeznaczyć kilka gigabajtów na kopię zapasową systemu i ważnych danych. Od oprogramowania dołączonego do 3,5-calowego dysku twardego powinniśmy również oczekiwać trybu oszczędzania energii.
To, że dysk będzie się wyłączał po określonym czasie bezczynności, jest nie tylko ważne z powodu opłat za energię elektryczną, wpływa również na komfort pracy. Obracający się stale dysk generuje bowiem niezbyt przyjemny hałas.
Dyski sieciowe
Zewnętrzne dyski nie muszą być zawsze podłączane bezpośrednio do peceta, na rynku są również sporo droższe urządzenia sieciowe o dodatkowych możliwościach:
Współdzielenie danych - jeżeli w domu mamy więcej niż jeden komputer, dysk sieciowy jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Działa zawsze, zapewnia dostęp do danych z każdego domowego peceta, a jego obsługa (eksploracja plików) może wyglądać tak samo, jak w przypadku standardowego dysku.
Różnorodne formy udostępniania danych - dyski sieciowe mają wbudowane serwery obsługujące konkretne protokoły udostępniania plików. Aby dysk był widoczny w otoczeniu sieciowym, musi obsługiwać protokół SMB. Najlepszym sposobem na udostępnienie danych w internecie jest z kolei serwer FTP. Wiele urządzeń ma również serwery multimedialne, za pomocą których obejrzymy filmy lub posłuchamy muzyki bezpośrednio na nowoczesnym telewizorze lub w odtwarzaczu multimedialnym (na przykład Windows Media Player).
Pobieranie plików - ponieważ dysk sieciowy działa cały czas i jest na stałe podłączony do sieci, może automatycznie pobierać duże pliki z internetu bez konieczności pozostawiania komputera włączonego. Niestety, nie wszystkie dyski sieciowe mają taką funkcjonalność, spośród porównywanych przez nas urządzeń tylko D-Link ShareCenter Pulse obsługuje linki z przedrostkiem FTP, HTTP oraz pliki typu torrent.
Zdalny dostęp - do dysku sieciowego możemy się również dostać przez internet. Najczęściej wymaga to odpowiedniego skonfigurowania rutera (przekierowanie portów), są jednak urządzenia, na przykład Verbatim MediaShare, do którego logujemy się poprzez serwis WWW producenta. Firma WD w swoim produkcie WD MyBook Live poszła jeszcze o krok dalej. Oprócz serwisu udostępnia również aplikację WD2Go i WD2Photos na smartfony. Dzięki niej z danych zapisanych na domowym dysku możemy korzystać również w podróży.
Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows XP/Vista/7: oczyszczanie dysku ze zbędnych plików
Niestety, dyski sieciowe mają również kilka wad:
Mobilność - dysk sieciowy to urządzenie, które powinniśmy umieścić w kącie obok rutera. Wymaga zasilacza, a chcąc je uruchomić w innej sieci, będziemy musieli na nowo przeprowadzić proces konfiguracji. Dysk sieciowy nie nadaje się więc do przenoszenia danych.
Wydajność - prędkość kopiowania danych zależy od sieci i sposobu połączenia. Jeżeli wykorzystamy połączenie kablowe 1 Gb/s, transfer będzie na przyzwoitym poziomie, w przypadku połączenia 10. Mb/s szybkość kopiowania plików jest przeciętna, bo wynosi około 10 MB/s. Używając notebooka z kartą Wi-Fi, możemy liczyć maksymalnie na 10-12 MB/s.
Dyski multimedialne
Pod tą nazwą nie kryją się urządzenia, których główną funkcją jest przechowywanie danych. Dyski multimedialne pod względem funkcjonalnym tak naprawdę bardziej przypominają odtwarzacz DVD, w którym zamiast napędu optycznego zamontowano dysk twardy.
Dyski multimedialne wyposażone są w podstawowy zestaw złączy (zasilające, USB i HDMI (1))
. Po podłączeniu do telewizora obsługujemy je za pomocą pilota zdalnego sterowania (2).
Oprócz funkcji multimedialnych urządzenia takie bardzo często realizują zadania typowe dla dysków sieciowych. Wykorzystanie funkcji sieciowych w odtwarzaczach jest bardzo wygodne - nowe pliki multimedialne dodajemy do dysku wygodnie, za pomocą domowej sieci LAN. Nie musimy więc dysku odłączać od telewizora, żeby na kilka minut podłączyć go do komputera.
Najciekawszymi przedstawicielami tej grupy urządzeń są Seagate FreeAgent GoFlex TV, WD TV Live, Xtreamer. Jeśli jednak szukamy urządzenia, które łączyłoby funkcję przenośnego dysku zewnętrznego z multimedialnym, zwróćmy uwagę na model LG HXF1P32FB (widoczny na obrazku powyżej).
Niestety, produkt ten jest obecnie wycofywany ze sprzedaży (niska popularność tego modelu związana była zapewne ze zbyt wygórowaną ceną). Dysk LG znajdziemy jednak na aukcjach i w zachodnich sklepach.
Dyski dla komórek
Producenci dysków zewnętrznych mają w ofercie również modele przeznaczone dla użytkowników tabletów i telefonów komórkowych z obsługą Wi-Fi. W urządzeniach tych oprócz dysku znajduje się też akumulator, moduł Wi-Fi oraz układ zapewniający możliwość przeglądania i udostępniania zapisanych na dysku plików.
Na potrzeby przesyłania danych dysk tworzy nową sieć Wi-Fi, więc aby z niego korzystać, nie musimy mieć w domu rutera.
Co ważne, dyski dla komórek są wygodne w obsłudze - nie wymagają dodatkowej konfiguracji i programów firm trzecich.
Jednym z ciekawszych urządzeń dla posiadaczy smartfonów i tabletów jest Seagate GoFlex Satellite. Działa zarówno z urządzeniami z systemem Android, jak również iOS. Bibliotekę plików budujemy przy użyciu komputera.
Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows XP/Vista/7: oczyszczanie dysku ze zbędnych plików
Wadą tego urządzenia, podobnie jak nieco mniejszego i dłużej pracującego na bateriach Kingston Wi-Drive (patrz obrazek poniżej), jest wysoka cena. GoFlex Satellite o pojemności 50. GB kosztuje 1100 złotych, natomiast Wi-Drive o pojemności 32 GB - 600 złotych.
Najszybsze porty
Na szybkość działania zewnętrznych dysków twardych największy wpływ ma rodzaj gniazda połączeniowego. W najtańszych dyskach z USB 2.0 wydajność znajdującego się wewnątrz obudowy dysku jest ograniczana niższą przepustowością portu USB. Przykładowy model LG HXD5U50GLR podłączony za pomocą gniazda USB 2.0 osiągał w teście średnią prędkość odczytu danych na poziomie 2. MB/s.
Teoretycznie porty USB 3.0 i eSATA nie nakładają już takich ograniczeń, więc końcowa prędkość zależy wyłącznie od wydajności zamontowanego dysku. Podczas testu Verbatim 4752. podłączony za pomocą gniazda eSATA okazał się szybszy niż WD MyBook Essentials wykorzystujący USB 3.0.
Całkiem dobre wyniki uzyskują również dyski sieciowe, pod warunkiem że użyjemy połączenia o przepustowości 1 Gb/s. Standard ten oferuje prędkość przesyłania danych nieco lepszą niż USB 2.0. Jeżeli jednak z tym samym dyskiem połączymy się za pomocą Wi-Fi (802.11n), prędkość przesyłania danych znacznie spadnie i będzie zależeć od wielu czynników (odległości od rutera, rodzaju rutera i karty sieciowej). Podczas testu średni transfer danych wyniósł 7 MB/s.
Jaki dysk zewnętrzny wybrać
Zewnętrznych dysków znajdziemy w sklepach dziesiątki. Wybór konkretnego modelu powinno nam ułatwić poniższe zestawienie. Znajdziemy w nim przedstawicieli każdego z opisywanych typów dysków zewnętrznych.
Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows XP/Vista/7: oczyszczanie dysku ze zbędnych plików