200 kości mamutów znaleziono pod terenem budowanego lotniska w Meksyku

Liczba potencjalnych znalezisk jest jednak znacznie większa, bo duża ilość kości nadal czeka na wydobycie. To największa kolekcja szkieletów mamutów, jaką kiedykolwiek znaleziono – donosi Associated Press.  

Szkielet mamuta w muzeum w Hefei w Chinach (zdjęcie ilustracyjne)
Szkielet mamuta w muzeum w Hefei w Chinach (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Getty Images

07.09.2020 09:07

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku po raz pierwszy zdali sobie sprawę z tego, że na tym obszarze może znajdować się ogromna ilość pozostałości mamutów, kiedy w listopadzie zeszłego roku znaleziono tam dwie pradawne pułapki na te zwierzęta.

Pułapki, znajdujące się na obszarze przeznaczonym do wykorzystania jako wysypisko śmieci w mieście Tultepec, zawierały kości co najmniej 14 mamutów kolumbijskich.

Plac budowy międzynarodowego lotniska Felipe Angeles leży zaledwie ok. 19 km od tych pułapek. To tam ekipy wydobywcze odkryły w maju, że wyschnięte dno jeziora Xaltocan chowało co najmniej 60 szkieletów. Teraz liczba kości odzyskanych na placu budowy wzrosła do co najmniej 200, przy czym jeszcze większa ilość nadal czeka na wydobycie.

Wyginięcie

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Archeolodzy mają nadzieję, że miejsce znalezisk, które nazywają "centralą mamutów", może pomóc rozwiązać zagadkę wymarcia tych stworzeń. 

– Przyczyna wyginięcia mamutów to temat gorącej debaty. Rozważa się, że powodem były zmiany klimatyczne lub obecność ludzi. Myślę, że ostatecznie okaże się, że zadziałały tu oba czynniki – powiedział Arroyo Cabrales, jeden z paleontologów zajmujących się badaniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)