Dwa nowe koronawirusy zainfekowały ludzi. Nie znano ich wcześniej

Wirus
Wirus
Źródło zdjęć: © YouTube.com

21.05.2021 19:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiły się doniesienia o dwóch nieznanych dotąd koronawirusach, które atakują ludzi. "Im więcej będziemy szukać, tym znajdziemy więcej wirusów, które mogą przekraczać barierę międzygatunkową", twierdzi ekspert.

Koronawirusy infekujące ludzi zostały odkryte po raz pierwszy w latach 60. ubiegłego wieku i do tej pory znane było 7 takich patogenów, w tym odpowiedzialny za COVID-19, SARS-CoV-2. Jak donosi Science, na łamach Clinical Infectious Diseases poinformowano niedawno o odkryciu zupełnie nowych wirusów tego typu.

Do zakażeń dwoma nowymi koronawirusami doszło w Malezji kilka lat temu, ale dopiero najnowsze badania potwierdziły, że ich przyczyną były najprawdopodobniej nieznane dotąd koronawirusy. Zakażeniu uległo ośmioro dzieci, ale naukowcy uważają, że nie ma powodów do obaw, ani dowodów na to, by patogeny rozprzestrzeniały się między ludźmi.

Uczeni podkreślają jednak, że patogeny należy lepiej zbadać i nie można wykluczyć, że w przyszłości ewoluują i stworzą realne zagrożenie dla ludzi. Wstępne badania pozwoliły potwierdzić, że nowe koronawirusy były chimerami czterech innych patogenów.

Wyniki wskazują, że nowe koronawirusy mogły ewoluować z patogenów wywołujących infekcje u psów i kotów. Oznaczałoby to, że są to pierwsze wirusy, które mogą przenosić się z psów na ludzi, ale by potwierdzić te informacje, konieczne są dalsze badania. Nic nie wskazuje również na to, by te nowe wirusy były groźniejsze od tych, które już znamy.

- Im więcej będziemy szukać, tym znajdziemy więcej wirusów, które mogą przekraczać barierę międzygatunkową - zauważył Stanley Perlamn, wirusolog z University of Iowa, który nie był zaangażowany w najnowsze badania.

Chociaż zbadanie nowych koronawirusów jest bardzo ważne, to nie powinno odciągać uwagi od najgroźniejszych patogenów z tej grupy, czyli MERS-CoV, SARS-CoVSARS-CoV-2. Potencjalnie niebezpieczny wydaje się również świński koronawirus delta, który może infekować ludzi. Niektórzy eksperci uważają, że ma potencjał na wywołanie kolejnej pandemii.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (360)