Dwa F‑117 zauważone nad Strefą 51. Jeden z nich może być autonomiczny
W serwisie Popular Mechanics pojawił si ę artykuł przedstawiający nagranie niewykrywalnych F-117 Nighthawk, które miały być odwołane ze służby. Co ciekawe, ich przelot rzekomo odbywał się nad słynną Strefą 51.
F-117 Nighthawk jest jedną z najsłynniejszych i najznamienitszych maszyn stworzonych przez firmę Lockheed Martin na zamówienie Stanów Zjednoczonych. Służyły w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych od 1983 roku, i zakończyły ją dokładnie 10 lat temu. Od tego czasu nikt na niebie ich nie widział, aż do teraz.
Wygląda na to, że na wycofanych ze służby maszynach muszą odbywać się jakieś testy. Samoloty były widziane w pobliżu Strefy 51 oraz ośrodka Tonopah Test Range w Nevadzie. To drugie miejsce jest prawdopodobnie sercem wszystkich futurystycznych prototypów lotniczych Stanów Zjednoczonych.
Podczas nagrania słyszymy podsłuch rozmów z pobliskiej wieży nadawczej. Wyraźnie da się usłyszeć "Night 17" oraz "Night 19", czyli kryptonimy samolotów F-117 Nighthawk. Według opisu filmu, maszyny uchwycono w powietrzu 26 lipca 2018 roku.
Nie ma pewności, co widzimy na filmiku, poza tym, że z pewnością są to Nighthawki. Tej charakterystycznej budowy nie da się pomylić z żadną inną maszyną. Eksperci ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że istnieje jeden F-117 będący maszyną autonomiczną, to znaczy latającą bez pilota.
Już w 2016 roku, czyli 8 lat po odejściu ze służby zauważono parę F-117 przelatujących nad Nevadą. Dokładnie w tym samym miejscu, co może sugerować, że to zauważone w lipcu maszyny. 2 lata temu stwierdzono, że jedna z maszyn jest autonomiczna. Skąd taka obserwacja? Jeden z samolotów ma zainstalowaną przy kokpicie sporą antenę.
Jeśli wierzyć by w teorię eksperta z portalu The Aviationist, być może F-117 rzeczywiście posiada jeden autonomiczny egzemplarz. DARPA już od dawna pracuje nad rozwojem technologii autonomicznych w myśliwcach oraz bombowcach. Jednym z efektów ich pracy ma być "B-21 Raider", który zastąpi dzisiejsze superbombowce B-2 Spirit, jako maszyna bezzałogowa.