Duże wzmocnienie obrony Ukrainy. Potężna broń z Hiszpanii

Poligonowe strzelanie z systemu Aspide 2000.
Poligonowe strzelanie z systemu Aspide 2000.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | MBDA
Przemysław Juraszek

03.11.2022 14:15, aktual.: 04.11.2022 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hiszpania wyśle do Ukrainy przeciwlotniczy zestaw Aspide 2000, który będzie kolejnym zachodnim systemem przeciwlotniczym mającym chronić Ukrainę przed rosyjskim lotnictwem, pociskami manewrującymi i irańskimi dronami.

Jest to kolejny dar Hiszpanii dla Ukrainy, tuż po zmodernizowanych w 2021 roku systemach MIM-23 Hawk. Bateria Aspide 2000 będzie kolejnym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu po Crotale-NG, NASAMS bądź IRIS-T SLM, który pomoże zabezpieczyć Ukrainie infrastrukturę krytyczną.

Aspide 2000 - gdy Europa wzięła pociski AIM-7 Sparrow i je ulepszyła

Korzenie systemu Aspide sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to Włosi uznali, że zaprojektują nowy system przeciwlotniczy w oparciu i produkowany na licencji pocisk AIM-7 Sparrow. Bazował on mocno na AIM-7 Sparrow, ale ze względu na odpalanie z ziemi, zastosowano mocniejszy silnik rakietowy. System zdobył całkiem sporą liczbę klientów zagranicznych pokroju: Hiszpanii, Kuwejtu czy Pakistanu i jest dalej rozwijany.

Broń wykorzystuje starszy półaktywny system naprowadzania, gdzie radar kierowania ogniem musi oświetlać cel aż do chwili trafienia, ponieważ głowica pocisku nie ma własnego radaru i naprowadza się tylko na fale radiolokacyjne odbite od celu. Nie jest to już dzisiaj optymalny system, ponieważ w przypadku środowiska, w którym przeciwnik dysponuje pociskami radiolokacyjnymi naprowadzającymi się na aktywne radary.

Z tego względu nowoczesne systemy wykorzystują aktywny system naprowadzania, gdzie emiter fal radiolokacyjnych, jak i odbiornik, są zamontowane razem w pocisku. To wymusza naprowadzanie pocisku radarem kierowania ogniem, np. na odległość 20/30 km od celu, po czym pocisk "radzi już sobie sam", a wyrzutnia może się zająć innym celem lub już się ewakuować w inne miejsce.

Jest to istotna wada systemu Aspide 2000, ale i tak będzie lepszy niż nic lub wczesne poradzieckie rozwiązania. Z kolei wykorzystywane pociski w najnowszej rewizji są zdolne do rażenia celów na dystansie ponad 25 km, wedle MBDA będącego producentem tego systemu. Te pociski o długości 3,7 m poruszające się, według The Warzone z prędkością aż Mach 4 (1361 m/s), dysponują głowicą odłamkową o masie 35 kg.

Z kolei do wykrywania zagrożeń służy radar RAC-3D Leonardo. pozwalający na zlokalizowanie celów na dystansie 60 km. Jego możliwości obejmują śledzenie nawet 100 celów jednocześnie oraz jest przystosowany do działania w środowisku silnych zakłóceń wywołanych systemami walki elektronicznej (WRE).

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie