Duża asteroida zbliża się do Ziemi. Zauważono ją w tym tygodniu

Asteroida
Asteroida
Źródło zdjęć: © NASA JPL

24.06.2023 14:40, aktual.: 24.06.2023 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nocy z niedzieli na poniedziałek pomiędzy Ziemią a Księżycem pojawi się rozpędzona asteroida wielkości domu. Astronomowie klasyfikują ją jako obiekt NEO, ale wiedzą o jej istnieniu zaledwie od kilku dni.

Asteroida 2023 MU2 to nowy bohater w bezpośrednim sąsiedztwie Ziemi. Po raz pierwszy zauważono ją zaledwie 16 czerwca, a Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznaje jej istnienie od 22 czerwca br. Tymczasem jest to obiekt o rozmiarach budynku mieszkalnego i już niebawem przeleci pomiędzy Ziemią, a Księżycem.

Asteroida 2023 MU2 zbliża się do Ziemi

Według szacunków CNEOS asteroida 2023 MU2 ma średnicę od 3,9 do 8,8 metra. Przetnie ona drogę pomiędzy Księżycem a Ziemią w nocy z niedzieli na poniedziałek (25 / 26 czerwca). O godzinie 1:19 zbliży się do nas maksymalnie i będzie mijać Ziemię w odległości 215 000 kilometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To mniej więcej połowa dystansu jaki dzieli nas od Księżyca, ale asteroida nie jest na kursie kolizyjnym z nami ani naszym satelitą. To dobrze, ponieważ nawet mniejszym obiektom zdarza się pokonać ziemską atmosferę.

Poruszając się z prędkością rzędu setek tysięcy kilometrów na godzinę przekształcają się w bolid, który ostatecznie wybucha tuż nad powierzchnią naszej planety. W ten sposób kosmiczne skały docierają do Ziemi w formie niewielkich cząsteczek, ale sama siła eksplozji może być groźna.

Jak zobaczyć przelot asteroidy?

Asteroida 2023 MU2 nie dostarczy nam ryzykownych fajerwerków, ale jej przelot będzie widoczny. Obserwacja na żywo wymaga dobrych warunków atmosferycznych oraz użycia teleskopu. Przygodni astronomowie oraz spóźnialscy nie są jednak bezradni.

Przelot asteroidy 2023 MU2 będzie dostępny online za pośrednictwem Teleskopu Wirtualnego. Transmisja jej zbliżenia do Ziemi rozpoczyna się 25 czerwca 2023 r., godz. 23:00 UTC. W Polsce będzie to już poniedziałek, godzina 1:00. Relacja lub jej znaczące fragmenty pozostaną też dostępne w przyszłości.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

naukawiadomościasteroidy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także