Drony potężniejsze od Switchblade. Ukraińcy niedługo je otrzymają
Serwis Voice of America donosi, że amerykańska firma AeroVironment, która zajmuje się produkcją znanych i cenionych dronów Switchblade, rozpoczęła produkcję nowych bezzałogowców Jump 20 dla Ukrainy. Kolejne, taktyczne urządzenia, które mogą startować z każdego miejsca, będą istotnym wzmocnieniem możliwości ukraińskiej armii. Przedstawiamy najważniejsze cechy Jump20.
15.05.2023 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do tej pory firma AeroVironment produkowała i dostarczała Ukrainie m.in. drony Switchblade 300, Switchblade 600 na zlecenie rządu USA. Według Voice of America do tej pory Kijów otrzymał ponad tysiąc takich urządzeń. Tego typu konstrukcje, nazywane często dronami "kamikaze", zalicza się do kategorii amunicji krążącej. Ich główną zaletą jest to, że po namierzeniu celu przez pewnie czas unoszą się nad nim, aby znaleźć najlepszy kąt natarcia, a następnie przeprowadzenia ataku, który wyrządzi maksymalne szkody.
Ukraina otrzyma drony Jump 20
Do listy bezzałogowców dostarczanych Ukrainie przez AeroVironment dołączą niedługo Jump 20 - "jeszcze potężniejsze drony, które stały się obecnie najbardziej zaawansowaną technologią firmy". Rozwiązanie powstało dla amerykańskiej armii w ramach programu Future Tactical Unmanned Aircraft System (FTUAS) jako zamiennik zamiennika dla RQ-7B Shadow UAS. Jest bezzałogowcem typu VTOL, co oznacza, że ma możliwość pionowego startu i lądowania. W praktyce jest to równoznaczne, z tym że dron może wystartować z każdego miejsca i nie potrzeba do tego żadnego dodatkowego sprzętu. Według jego twórców można go przygotować do działania w mniej niż godzinę.
Jump 20 ma długość 2,9 m, rozpiętość jego skrzydeł wynosi 5,7 m, a maksymalna masa startowa 97,5 kg (urządzenie może przenosić ładunki o masie przekraczającej 13 kg). Wytrzymałość tego bezzałogowca szacowana jest na ok. 14 godzin, a maksymalny zasięg operacyjny na 185 km. Jak przekonuje AeroVironment, Jump 20 nadaje się do wykonywania wielozadaniowych misji. Wykorzystane w nim zaawansowane sensory i czujniki takie jak np. ARCAM 45D czy EO/MWIR pozwalają mu na wykonywanie m.in. misji wywiadowczych, obserwacyjnych, czy rozpoznawczych. Wielofunkcyjna komora ładunkowa może natomiast posłużyć do przenoszenia ładunków wybuchowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dron jest również wyposażony w autopilota i system kontroli naziemnej. Co ważne, to modułowa platforma, którą można dostosować do potrzeb i wymagań operacyjnych klientów. To dobra informacja dla Ukraińców, którzy od początku wojny tworzą i rozwijają różnego rodzaju improwizowane bezzałogowce. W przypadku Jump 20 nie ma mowy o improwizacji, ale jego niewielkie modyfikacja mogą pomóc ukraińskim żołnierzom przeprowadzać jeszcze skuteczniejsze ataki.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski