Drony na prezent dla całej rodziny. Pobawisz się i latem, i zimą

Dron to hit ostatnich lat, który służy nie tylko do zabawy, ale także do pracy. Poniżej prezentujemy ciekawe modele z różnych półek cenowych, które można podarować nie tylko dziecku.

Drony na prezent dla całej rodziny. Pobawisz się i latem, i zimą
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Sylwia Ścibak

Dron – rodzaje

Profesjonalne drony używane są do filmowania panoramy wybranych krajobrazów, pomagają także w pracach badawczych oraz w działaniach militarnych. Drony do zastosowań domowych służą raczej do zabawy w powietrzu, ale niektóre modele mogą również rejestrować otoczenie tak jak egzemplarze profesjonalne. Początkowo dronem nazywano latającą, zdalnie sterowaną maszynę, jednak obecnie są to również urządzenia pływające oraz jeżdżące. Wybór typu zależy oczywiście od indywidualnych preferencji.

Wśród dronów latających wyróżnia się maszyny wielowirnikowe, które posiadają zwykle cztery śmigła generujące siłę nośną, oraz płatowce, czyli niewielkie samoloty bezzałogowe. Maszyny do filmowania i robienia zdjęć zwykle występują w dwóch wariantach: z fabrycznie wbudowaną kamerą oraz z uchwytem na własne urządzenie (np. niewielką kamerkę sportową)
. Drugi wariant jest tańszy, ale pierwszy gwarantuje dobrą współpracę między bezzałogowcem a kamerą.

Dron – jaki wybrać?

Przy wyborze drona warto kierować się potencjalnym zastosowaniem. Dzieciom można podarować prosty, niedrogi (do ok. 500 zł) model, który lata lub jeździ. Osobom, które chciałyby rozpocząć przygodę z robieniem zdjęć krajobrazowych z lotu ptaka, poleca się drony z kamerą. Profesjonalne modele, kosztujące zwykle znacznie więcej niż 1 tys. zł, będą odpowiednie dla zawodowców, którzy utrzymują się z filmowania czy robienia fotografii. Tego typu modele mogą mieć w zestawie kamerkę rejestrującą nawet obraz 4K z szybkością 30 klatek na sekundę.

Przy wyborze modelu do filmowania warto sprawdzić, czy egzemplarz posiada stabilizator, który pomoże rejestrować obraz bez drgań mogących zakłócić odbiór. Ułatwieniem dla osób dopiero zaczynających zabawę z dronem będą tryby automatyczne, które z kolei pozwalają maszynie kierować się wytyczoną ścieżką lub podążać za obiektem. Warto też sprawdzić, ile czasu dron będzie mógł poruszać się na jednym ładowaniu akumulatora. Tańsze modele mogą działać kilka minut, droższe – nawet ok. pół godziny.

Dron – jak latać bezpiecznie?

Dron to bardzo popularny sprzęt, ale trzeba korzystać z niego z rozwagą. Przed użyciem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie części są prawidłowo złożone i czy akumulator jest naładowany i sprawny. Warto przeczytać instrukcję obsługi, nawet jeśli miało się wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem.

Dodatkowo zapoznajmy się z prawnymi ograniczeniami w korzystaniu z drona. W kraju można bez zezwolenia sterować maszyną o wadze nieprzekraczającej 25 kg, która może latać nie wyżej niż 150 m. Wolno bawić się dronem jedynie w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej (szczegółową mapę znajdziemy w internecie, ale generalnie chodzi o przestrzenie poza miastem i poza lotniskami). Zawsze trzeba uważać na słupy wysokiego napięcia, zwłaszcza jeśli nie ma się wprawy w sterowaniu.

By profesjonalni fotografowie mogli korzystać z drona i robić nim komercyjne zdjęcia, potrzebują odpowiedniego zezwolenia (świadectwa kwalifikacji UAVO, które obejmuje cele inne niż sportowe i rekreacyjne). Szczegółowe informacje o warunkach jego uzyskania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)